szerző:
Vincze Szabolcs
Tetszett a cikk?

Az április tizedikén indult, „Magyarok a világ nyolcezresein”-sorozat újabb részeként szervezett négytagú Makalu 2008 expedíció egyelőre az alaptáborba tart a dzsungelen keresztül. A kommunikáció a körülmények miatt nehézkes, de így is sikerült elérnünk Napálban egy rövid interjú erejére Kollár Lajost, a vállalkozás vezetőjét.


Kollár Lajos
© MTI
 
hvg.hu: 2003-ban hoztátok létre Erőss Zsolttal és Mécs Lászlóval a „Magyarok a világ nyolcezresein” expedíciósorozatot. Mi adta az ötletet?


Kollár Lajos: A magyar expedíciós hegymászás a kezdeti lendülettől eltekintve, lényegében az Everestre korlátozódott, miközben érdekes, technikai megoldásokban gazdag lehetőséget, kihívásokat ígér a többi nyolcezres bejárása! Úgy éreztük, kell egy terv, egy szisztéma, ami alapján évről évre határozott munkát, akaratot lehet felmutatni expedíciós hegymászásunkban. Tisztán kell látni, hogy a világ hegymászásához képest, nagyon hátul kullogunk. Sorozatunk egy kicsit ezt a távolságot is csökkentheti. Ami fontosabb, központba állítja a folyamatos mozgást, tervezést, előrelátást, egy használhatóbb, céltudatos életforma kialakítását, a társas viszonyrendszerek kezelését. Mindezt nem kényszerből, jó hangulatban. Expedícióink es az azokról szóló előadások főleg ezt a célt szolgálják.

hvg.hu: Milyen szerepet töltesz be ezeken az expedíciókon?

Kollár Lajos: A szervezés es előtervezés nagy részét bonyolítom, néha szó szerint is. A titulus az expedícióvezető szokott lenni, de a kettő lényegében ugyanaz. Minden indulás előtt körülbelül egy hónappal mindhárman dolgozunk a kivitelezhetőség érdekében! A médiával általában én tartom a kapcsolatot, így a vállalkozás kommunikációjáért is felelek. Rendben tartom az alaptábort, a konyhát, és ha kell egy-két táborrészt segítek le-, vagy felvinni. Mindez nekem bőven elég!

hvg.hu: Milyen más expedíciókat szerveztél, ill. vetél részt korábban?

Kollár Lajos: Szeretem a sarkvidéki életet. Az 1997-es első Magyar Grönland Expedíciót Tarjányi Istvánnal, majd a másodikat is 2001-ben, ott Kiss Csaba is velünk tartott.

hvg.hu: Mekkora szervezőmunkát jelent egy ilyen vállalkozást tető alá hozni?

Kollár Lajos: Sajnos egyre nagyobbat! Nem járok messze az igazságtól, ha azt mondom, a hegyi rész élvezetes álom a szervezéshez képest. Azt hiszem, ezzel mindannyian így vagyunk.

hvg.hu: Egyszer nyilván elmondhatjuk, hogy mind a tizennégy nyolcezer méternél magasabb hegy csúcsán állt már magyar ember. Akkor hogyan tovább?

Kollár Lajos: Mint tudjuk, nem csak nyolcezres hegyek vannak a világon, és azokra sem csak egy út vezet föl! A lényeg azonban megmarad továbbra is: mozdulni!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vincze Szabolcs Világ

Sterczer Hilda: a hegyekben nincs különbség férfiak és nők között

Már elhagyta Katmandut és a dzsungelen keresztül az 5000 méter felett fekvő alaptábor felé tart a Makalu 2008 expedíció. A hvg.hu a „Magyarok a világ nyolcezresein” szervezésében indult vállalkozás egyetlen női tagjával, Sterczer Hildával beszélgetett a hirtelen jött nagy eredményekről, az ambíciókról, valamint a nők és a férfiak feladatairól a hegyekben.

Vincze Szabolcs Világ

Nem a rekord a lényeg - villáminterjú Erőss Zsolttal

Április tizedikén indul útjára Ferihegyről a négytagú "Magyarok a világ nyolcezresein" expedíció, mely idén a 8463 méter magas Makalu megmászását tűzte zászlajára. A hvg.hu a felkészülésről, a kilátásokról és a rekordokról kérdezte Erőss Zsoltot, a legerdményesebb magyar expedíciós hegymászót és a mostani vállalkozás egyik legesélyesebb csúcstámadóját.

Vincze Szabolcs Világ

Itt nem babra megy a játék - villáminterjú Mécs Lászlóval

Április 10-én reggel indult útnak az a négytagú magyar expedíció, melynek célja a világ ötödik legmagasabb hegycsúcsának, a Makalu 8463 méter magas hegyormának megmászása. A nehézségekről és az oxigén használatának elutasításáról a hvg.hu Mécs Lászlót, a vállalkozás egyik csúcsmászóját kérdezte.