szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Merész pénzügyi ösztönző csomag nélkül az amerikai gazdaság még évekig recesszióban maradhat, figyelmeztetett Barack Obama megválasztott amerikai elnök csütörtökön.

Lesz dolga a 44. elnöknek
© AP
Meg kell változtatni a kormányzati gazdaságpolitikát, gyorsan szigorítani kell a pénzügyi szabályozó rendszeren - ezt tartalmazza a január 20-án hivatalba lépő elnöknek a virginiai George Mason Egyetemen elmondandó beszéde, amelyből csapata előzetesen közölt részleteket.

Még nem túl késő változtatni, de késő lesz, ha nem hozunk mélyreható intézkedéseket a lehető leghamarabb - mondja Obama. Értékelése szerint "ha semmi nem történik, a recesszió még évekig húzódhat, és a munkanélküliség aránya kétszámjegyűvé válhat".

Az elődjétől több mint egy éve recesszióba süllyedt gazdaságot öröklő Obama szorosan együttműködik a kongresszussal egy közel 800 milliárd dolláros, kétéves gazdaságösztönző program előkészítésében. Obama beszédében nem említ konkrét összeget, de annyit közöl, hogy az adócsökkentések és a kormányzati élénkítő intézkedések jelentős kiadásokat fognak jelenteni.

Hangsúlyozta, a tervezett lépésekre szükség van, máskülönben a gazdaság veszélyes ciklusba lép, folytatódni fog a gyenge fogyasztói költekezés, munkahelyek szűnnek meg és tovább szűkül a hitelpiac.

Minden várakozással, másokra mutogatással, késlekedéssel telő nappal újabb amerikaiak vesztik el állásukat (...), újabb családok vesztik el megtakarításukat (...), nemzetünk mélyebbre süllyed a válságban, és egy ponton túl talán már nem lesz visszaút – mondta a 47 éves politikus. Meggyőződése szerint a jelenlegi súlyos válságban csak a kormány adhat olyan, gyors ösztönzést a gazdaságnak, amely a kilábaláshoz szükséges.

A leendő elnök véleménye szerint a Wall Street szabályozási rendszerét gyorsan át kell szervezni, és fel kell lépni azok ellen a jogsértő ügyeskedők ellen, akik kihasználják a szabályozás réseit; ezzel a Bernard Madoff-féle 50 milliárd dolláros csalási botrányra utalt.

Barack Obama vasárnap költözött Washingtonba, azóta folyamatosan egyeztet az új összetételű kongresszus vezetőivel a nagy gazdasági ösztönző csomagról. Bár külpolitikai kérdésekben egyelőre nem hajlandó nyilvánosan állást foglalni - azt hangoztatva, hogy ez a hivatalban levő elnök feladata -, a gazdasági válság kapcsán nem maradt háttérben, többször beszélt terveiről.

Az élénkítő program várhatóan adókedvezményeket fog nyújtani a vállalkozásoknak és a középosztálybeli dolgozóknak; kisegítik a szorult helyzetbe jutott szövetségi államokat; hatalmas közületi beruházások kezdődnek, például az épületek takarékosabbá tétele érdekében, illetve az egészségügyi szektor információs rendszerének fejlesztésére.

A kongresszus demokrata párti vezetői eredetileg úgy tervezték, hogy Obama beiktatására, január 20-ra elkészül az ösztönző programtól szóló törvény, amelyet az elnöknek már csak alá kell írnia. A különböző természetű csúszások miatt azonban a törvény elfogadása legkorábban már csak február közepén várható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Obama, Clinton és Biden hallgat a gázai eseményekről

Barack Obama megválasztott amerikai elnök, továbbá Hillary Clinton leendő külügyminiszter és Joe Biden majdani alelnök is szokatlan hallgatózásba burkolózik a gázai övezeti izraeli katonai műveletek ügyében - idézte szakértők véleményét hétfőn a Drudge Report amerikai hírportál.

MTI Világ

Obamának gyorsan kell lépnie

Barack Obama leendő amerikai elnöknek gyorsan kell lépnie az izraeli-palesztin párbeszéd felújítása érdekében - írta a keddi The New York Times, amely szerint a Hamász visszafogására kicsi az esély, ha nem foglalkoznak a palesztin iszlamista szervezet szíriai és iráni támogatóival.

MTI Karrier

Obama már 3 millió munkahelyet ígér

Barack Obama már nem 2,5, hanem 3 millió munkahely megőrzését vagy teremtését ígéri mandátuma első két évében - közölte a megválasztott amerikai elnök csapata a hét végén.