Az Európai Bizottság vasárnap nyilatkozatban üdvözölte a gázvita megoldását célzó szombat éjjeli orosz-ukrán megállapodást, különösen azt, hogy Vlagyimir Putyin orosz és Julija Timosenko ukrán kormányfő bejelentése értelmében hétfőn újra megindulhat az Európába irányuló gázszállítás. Brüsszel azonban emlékeztetett arra, hogy ebben a vitában már többször ébredtek hiú remények, így Európa egyelőre azt várja, hogy ténylegesen meginduljon a gáztranzit.
Az Európai Bizottság és az EU soros cseh elnöksége már jó ideje sürgette a feleket, hogy folytassanak egymással komoly tárgyalásokat, és Brüsszel pénteken világossá tette: a hét végi tárgyalások eredményességétől, a gázszállítások újraindításától függ, hogy az EU szavahihető üzleti partnernek tekinti-e Moszkvát és Kijevet, fenntarthatónak tartja-e Oroszországhoz, illetve Ukrajnához fűződő kapcsolatainak eddigi szintjét. "Most úgy tűnik, ezek a tárgyalások eredménnyel jártak" - fogalmazott a brüsszeli bizottsági nyilatkozat, hangsúlyozva, hogy a mérce továbbra is az, megindul-e a gázellátás az európai fogyasztóknak.
A moszkvai megbeszélések szombat kora esti szakaszán részt vett Andris Piebalgs, az EU energiaügyi biztosa, valamint Martin Ríman, a soros EU-elnök Csehország illetékes minisztere is. Az együttes megbeszélés azonban nem hozott eredményt, Piebalgs és Ríman csalódottan vacsorázni indult, Putyin és Timosenko azonban hajnalba nyúlóan folytatta a vitát. Végül azzal álltak fel, hogy megoldást találtak az orosz-ukrán vitára.
Moszkva idén 20 százalékot enged a világpiaci árból, úgy adja majd a gázt Kijevnek, és ebben az évben a tranzitdíj változatlan marad. Jövőre aztán teljes mértékben áttérnek a piaci árszintre mindkét vonatkozásban. Az orosz-ukrán megállapodás megkerülhetetlen szükségességnek bizonyult Európa ellátási gondjainak megoldása érdekében: az ukránok egyértelművé tették, hogy nem hajlandóak az országukon keresztül vezető csöveken engedni az orosz gáz Európába áramlását, amíg ők maguk nem kaphatnak e gázból ármegállapodás hiányában.
Günter Verheugen, az Európai Bizottság Németország által delegált, vállalkozás- és iparügyi kérdésekben illetékes alelnöke vasárnap délelőtt a Deutschlandfunk német rádiónak adott nyilatkozatában kertelés nélkül úgy fogalmazott, hogy a gázügyben sem Ukrajna, sem Oroszország nem bizonyult megbízható partnernek. Amíg tehát Brüsszel - hogy diplomáciai nyomatékot adjon saját szavainak - e kiélezett hétvége fejleményeitől tette függővé Kijev és Moszkva megítélését, addig Verheugen szavai arra utalnak, hogy az unió így is, úgy is, most már mindenképpen az eddiginél határozottabban fog törekedni energiabeszerzési forrásainak diverzifikálására.
A németek különösen erős bátorítást kaptak ahhoz, hogy szorgalmazzák az Ukrajnát elkerülő, a Balti-tengeren át Oroszországból Németországba vezető Északi Áramlat gázvezeték mielőbbi megépítését. Ez azonban csak Ukrajnát helyezné háttérbe, és nem csökkentene semmit az oroszoktól való függésen. Ez utóbbi vonatkozásban - vélekednek brüsszeli megfigyelők - logikus módon a Nabucco gázvezeték tervének kell előtérbe kerülnie, amely közép-ázsiai gázt biztosíthatna Európának.
Gázegyezség: az EU üdvözöli, de csak a szemének hisz
Az Európai Bizottság üdvözölte a gázvita megoldását célzó szombat éjjeli orosz-ukrán megállapodást, de arra is emlékeztet, hogy párszor bedőltünk már ennek.

Trump 50 napot adott Putyinnak a tűzszünetre, különben jönnek a 100 százalékos másodlagos vámok
Megtaláltuk Lázár János közel 200 milliós, eddig homályos extrabevételének forrását
Lázár szerint korrupt és hazug az Index
Publicus: Szoros a verseny a Fidesz, a DK és a Tisza között az első egyéni választókerületi kutatásban
„Ez a világ legnyugodtabb, legszebb helye” – már csak a halottak és két templom emlékeztet Béndekpuszta egykori életére
Bejelentették: határozott időre fog szólni a kormány 3 százalékos lakáshitele
Az még nem dőlt el, meddig lesz elérhető.
Indiana Jones forog a sírjában, és ezt épp Guy Ritchie érte el
Meghalt Schmuck Andor
A Tisztelet Társasága alapítója hosszú betegség után halt meg, 54 éves volt.
75 napos csúszás is jöhet egy adásvételben – megjelent az önazonossági törvény részletszabályozása
Maja T. úgy döntött, hogy abbahagyja az éhségsztrájkot
14 kilót fogyott a német aktivista.
Már nem pusztán elméleti kérdés, hogy eleshet-e Ukrajna
Ukrajna-szakértő: Egy kamu Facebook-profiltól indultak a hírek Sebestyén József halálának körülményeiről
Fedinec Csilla szerint enyhíthető lett volna a feszültség a kárpátaljai magyar férfi halála ügyében, ha értelmes párbeszéd indul Ukrajnával.
Az egészsége múlhat rajta, hogy naponta hányszor jár ki vécére
Egy kutatás szerint szoros összefüggés van az emberek egészsége és székletürítési szokásaik között. A túl gyakori vagy túl ritka székletürítés mögött különféle problémák állhatnak.