szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több száz román állampolgárt fordítottak vissza az elmúlt napokban a moldovai hatóságok a román-moldovai határról, Bukarest ezért felszólította Chisinaut, hogy szüntesse be az állampolgáraival szembeni visszaéléseket.

Cristian Diaconescu román külügyminiszter a sajtónak nyilatkozva elmondta: megyei önkormányzatokat képviselő hivatalos román küldöttségektől, civil szervezetektől, művészeti csoportoktól és egyszerű román állampolgároktól egyaránt olyan panaszok érkeztek, miszerint a moldovai hatóságok valamilyen formában megtiltották nekik, hogy belépjenek a Moldovai Köztársaság területére. Magyarázatot kértek Chisinautól, de eddig ilyesmit nem kaptak. 
    
"Ilyen körülmények között természetes, hogy a nyilvánosság előtt felkérjük Moldovát: szüntesse be a román állampolgárok elleni visszaéléseket" - mondta Diaconescu. Csalódottságát fejezte ki amiatt, hogy Moldova megszegi kötelezettségeit, amelyek az Európai Unióhoz fűződő viszonyából erednek. A román diplomácia vezetője rámutatott: az állampolgárok szabad mozgásának a korlátozása bizonyítja, hogy Moldova valójában mégsem kíván európai útra lépni. 
    
Moldovában április 5-én rendeznek parlamenti választást, a mostani diplomáciai feszültség ezzel áll összefüggésben. A moldovai külügyminisztérium múlt héten helyezte kilátásba a határátlépés korlátozását. Felszólították Bukarestet: ne engedélyezze, hogy a választások előtt román állampolgárok tömegesen Moldovába utazzanak, és ott kampányrendezvényeken részt vegyenek. A hivatalos indoklás szerint annak szeretnék elejét venni, hogy a választások előtti időszakban román állampolgárok olyan, provokatív akcióban vegyenek részt, amelyek az ország "destabilizálását" célozzák. 
    
Moldova területe lényegében megegyezik a történeti Besszarábiával. Alig négymillió lakosának több mint kétharmada román nyelvet beszélő moldován, közel húsz százaléka pedig  egyenlő arányban ukrán és orosz. Ez a terület 1918-ban Oroszországtól Romániához került, de a szovjet csapatok 1940-ben elfoglalták, megalakítva a Moldáv Szovjet Szocialista Köztársaságot.  
    
A Szovjetunió felbomlása után azonban Moldova nem egyesült Romániával, noha a moldáv lakosság mintegy 20 százaléka támogatná azt, a többség viszont a független Moldáviában szeretne élni. Bukarest nem ismeri el, hogy lenne önálló "moldován" nyelv, ellentétben a chisinaui hatóságokkal, amelyek határozottan elutasítják, hogy a moldovánokat automatikusan "románnak" kezeljék.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Tovább mélyül a román-moldovai diplomáciai konfliktus

Tovább mélyül a román-moldovai diplomáciai konfliktus, miután a Moldovai Köztársaság nem kívánatos személynek nyilvánított két román diplomatát - írja a csütörtöki román sajtó, amely szerint az újabb drasztikus lépéssel Moldova diplomáciai háborút indított szomszédja ellen.

Világ

Tömegesen kérnek román állampolgárságot a moldovaiak

Tömegesen kérnek román állampolgárságot a Moldovai Köztársaságban élők. A fővárosi, chisinau-i román konzulátusra két hónap alatt - augusztusban és szeptemberben - 300 ezer ajánlott levél érkezett, a levelek az állampolgárságot kérő emberektől vagy teljes családoktól érkeznek.

hvg.hu Világ

Félmillió moldovai család telepedne Romániába

Európai perspektívát kért Brüsszeltől a Moldovai Köztársaság lakossága számára Traian Basescu román államfő, ellenkező esetben soha nem tapasztalt népvándorlási hullámmal kell megküzdenie az országnak.

MTI Világ

Moldova orosz csapatkivonást követel

Az orosz csapatok feltétel nélküli kivonását követelte a szakadár Dnyeszteren túli területről pénteken Andrei Stratan moldovai külügyminiszter.

hvg.hu Világ

Bukarest fékezi a moldovai románok bevándorlását

Miközben Traian Basescu államfő megorrolt Vlagyimir Voronyin moldáv elnökre, amiért az megtiltotta két új román konzulátus megnyitását, a bukaresti hatóságok bürokratikus eszközökkel fékezik a „Pruton túli testvéreik” bevándorlását.