szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Elhidegült a viszony Oroszország és a NATO között: az észak-atlanti szövetség kémkedés miatt penderített ki Brüsszelből két orosz diplomatát, Moszkva válaszul ugyancsak kiutasított két NATO-diplomatát, éppen akkor, amikor a szövetség hadgyakorlatot kezdett Grúziában.

Behívatták az orosz külügyminisztériumba Kanada moszkvai nagykövetét, és átadták neki a két NATO-diplomata kiutasításáról szóló jegyzéket szerdán délelőtt - közölte Nicholas Brousseau, a kanadai nagykövetség szóvivője. Az orosz külügyminisztérium Isabelle Francois-t, a NATO moszkvai tájékoztatási irodájának vezetőjét és az iroda egyik munkatársát utasítja ki, válaszul arra, hogy az észak-atlanti szövetség a múlt héten nemkívánatos személynek minősített két orosz diplomatát.
 
Hivatalosan a döntést az orosz külügyminisztérium a NATO szerdán kezdődő, provokatívnak minősített grúziai hadgyakorlatával indokolta, s csak másodsorban említette a két orosz diplomata akkreditációjának megvonását. Az orosz diplomaták a brüsszeli orosz NATO-képviseleten teljesítettek szolgálatot. A kanadai nagykövetség mély sajnálkozásának adott hangot, és a kívánttal ellentétes hatást kiváltónak minősítette az orosz külügyminisztérium döntését.

A Kanadából kiutasított orosz diplomaták a brüsszeli orosz NATO-képviseleten teljesítettek szolgálatot. Kiutasításukat az észt Herman Simm ügyével hozták összefüggésbe. Simm az észt védelmi minisztérium államtitok-védelmi osztályának volt a vezetője, s februárban 12 és fél évi börtönre ítélték azzal a váddal, hogy több ezer oldalnyi titkos dokumentumot adott át az orosz hírszerzésnek.

A NATO a lépést arra a napra időzítette, amelyen - a tavalyi orosz-grúz háború miatt bekövetkezett nyolc hónapi szünet után - a nagykövetek tanácsülésével hivatalosan újrakezdődött a NATO-orosz politikai párbeszéd. Moszkva viszont a kiutasítások miatt meghatározatlan időre elhalasztotta az Oroszország-NATO Tanács májusra kitűzött miniszteri értekezletének megtartását, és erről tájékoztatta is a szövetséget kedden.

Szerdán az eredeti terveknek megfelelően megkezdődött a NATO grúziai hadgyakorlata, egy nappal a Kaukázuson túli országban történt, állítólagos katonai zendülés után. A június 3-ig tartó gyakorlaton több mint egy tucatnyi ország - NATO-tagok és a katonai szövetség békepartnerségi programjában résztvevő államok - összesen nagyjából 1100 katonája vesz részt.

Oroszország erőfitogtatásnak nevezte, és elítélte a déli határaitól nem messze kezdődő hadgyakorlatot. A NATO közlése szerint elsősorban válságkezelést szimulálnak majd Grúziában, vagyis a manőver nem jelent fenyegetést Oroszországra nézve.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!