szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szabadon engedtek pénteken egy guantánamói foglyot, aki a Kuba szigetén levő amerikai börtöntáborból Franciaországba, hozzátartozóihoz utazott.

Az algériai Lakhdar Boumediene megérkezett Franciaországba - közölte a francia külügyminisztérium. A tárca szóvivője elmondta: a francia kormány szükség esetén orvosi ellátást biztosít a kiszabadult fogoly számára, és azt kívánja, hogy Boumediene újra normális életet tudjon élni.
   
Párizs múlt héten jelezte, hogy hamarosan befogadja a 43 éves Boumediene-t, akit öt honfitársával együtt 2001-ben fogtak el Boszniában. Az volt a vád ellenük, hogy pokolgépes merényletet terveztek a szarajevói amerikai nagykövetség ellen.
   
Egy amerikai bíróság tavaly novemberben rendelte el a hat terrorgyanús személy közül öt szabadlábra helyezését azon az alapon, hogy az ellenük szóló bizonyítékok nem hitelesek - jelentette Hofer László, az MTI tudósítója.
   
Boumediene nem francia állampolgár, de rokonai élnek Franciaországban; a párizsi kormány gesztust akart gyakorolni az Obama-kormány felé a volt fogoly befogadásával. Nicolas Sarkozy francia államfő a NATO áprilisi strasbourgi csúcstalálkozóján, az amerikai elnökkel folytatott megbeszélése után jelentette be, hogy engedélyezi a guantánamói rabok közül egynek a befogadását.
   
Boumediene 2006 végén éhségsztrájkba kezdett több éve tartó bebörtönzése elleni tiltakozásul, a tábor egészségügyi személyzete erőszakkal táplálta, hogy életben maradjon.
   
Az algériai férfi volt a guantánamói foglyokat képviselő megnevezett felperes abban a mérföldkövet jelentő ügyben, amelynek a végén a legfelsőbb bíróság tavaly júniusban 5-4 arányú döntéssel úgy határozott: a foglyok szövetségi bíróságokhoz fordulhatnak jogorvoslatért. A Boumediene v. Bush ügyként elhíresült per végén tulajdonképpen kiterjesztették az önkényes letartóztatásokkal szemben védelmet nyújtó habeas corpus alkotmányos jogot a guantánamói foglyokra. Amerikai bíróságok azóta 25, köztük 17, a kínai muzulmán ujgur kisebbséghez tartozó fogoly szabadon bocsátását rendelték el.
   
A The Washington Post azt írta, hogy az Obama-kormány diplomáciai egyeztetéseket kezdett európai és más országokkal guantánamói foglyok befogadásáról. Olyan foglyokról van szó, akiknek a szabadon bocsátását már elrendelték, de nem engedhetők vissza hazájukba, mert ott valószínűleg kínzás vagy üldöztetés várna rájuk. A német kormány állítólag hajlandó lenne 9 vagy 10 ujgurt befogadni, de Berlin még nem döntött erről.
   
Somogyi Ferenc washingtoni magyar nagykövet az MTI-nek a héten elmondta: a magyar fél jelezte készségét, hogy hajlandó a guantánamói foglyok befogadásáról tárgyalni, de még nem volt konkrét kapcsolatfelvétel ez ügyben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Befogadnánk pár guantánamói foglyot?

Újabb tárgyalást tartottak a guantánamói foglyok befogadásáról Budapesten - mondta Jan Krc, az amerikai nagykövetség sajtóattaséja kedden az MTI-nek.

MTI Világ

Nem engednék be a terrorgyanús foglyokat a demokraták

Washingtoni demokrata szenátorok a guantánamói fogolytábor bezárását támogató törvényjavaslatot készítettek, amely azonban megtiltaná, hogy az onnan szabaduló terrorgyanús személyeket az Egyesült Államok területére szállítsák - jelentette csütörtökön az NPR rádió.