szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Most már nem lehetséges a brit népszavazás a Lisszaboni Szerződésről, de ha a konzervatívok jövőre kormányra kerülnek, törvényben tiltják meg "további brit szuverenitási jogkörök" átadását az Európai Uniónak, sőt a brit euróövezeti csatlakozást is referendum megtartása nélkül - mondta szerdán a Konzervatív Párt vezetője.

David Cameron annak nyomán fejtette ki pártja új EU-politikájának fő pontjait, hogy a héten, az uniós tagállamok közül utolsóként, Csehország is ratifikálta az EU-reformokról szóló szerződést. Cameron kijelentette: ezután már a toryk által korábban megígért brit népszavazással sem lehetne semmissé tenni a Lisszaboni Szerződés uniós jogszabállyá válását. "Ez olyan lenne, mintha arról tartanánk népszavazást, hogy reggel felkeljen-e a Nap" - mondta a konzervatív miniszterelnök-jelölt.

A politikus ugyanakkor kijelentette: ha a toryk a jövőre esedékes brit választásokon kormányra kerülnek, bármilyen további hasonló, uniós szintű szerződés népszavazás nélküli törvénybe iktatásával kapcsolatban a "soha többé" mottót fogják alkalmazni. Cameron szerint a konzervatívok - kormányzati pozícióban - módosítanák az Európai Közösségekről szóló, az 1973-as brit csatlakozás előzményeként elfogadott brit törvényt, olyan módon, hogy tilos legyen referendum nélkül hatalmi jogkörök átruházása az Európai Unióra. A tory vezér hozzátette: ez vonatkozik bármely olyan "jövőben próbálkozásra" is, amelynek célja Nagy-Britannia euróövezeti csatlakoztatása lenne.

A konzervatívok mindemellett külön szuverenitási törvényt is alkotnának, amely egyértelművé tenné, hogy a végső kormányzati fennhatóság "Nagy-Britanniában marad" - tette hozzá Cameron. A politikus szerint erre azért is szükség van, mert Nagy-Britanniának nincs írott alkotmánya, amely ezt külön garantálná. A konzervatív vezető kijelentette azt is: ha a toryk kormányra kerülnek, tárgyalásokat kezdenek az unióval arról, hogy Nagy-Britannia teljes mentességet kapjon a Lisszaboni Szerződéshez csatolt európai alapjogi charta hatálya alól. Ennek célja az, hogy uniós bíróságok "ne értelmezhessenek át" olyan EU-jogszabályokat, amelyek Nagy-Britanniát is érintik - mondta Cameron.

A tory vezér már két éve bejelentette: "kőbe vésett garanciát" vállal arra, hogy kormányra kerülése esetén népszavazást ír ki az uniós szerződésről, "öltsön az bármilyen formát". Cameron azonban szerdai beszédében közölte: annak idején nem azt mondta, hogy "mindenáron" lesz népszavazás, és nem akar "bolondot csinálni" az emberekből, elhitetve velük, hogy referendummal semmissé tehető a Lisszaboni Szerződés uniós jogszabállyá válása. Nagy-Britanniában várhatóan jövő tavasszal lesznek a parlamenti választások, és jelenleg a konzervatív ellenzék jelentős előnnyel vezeti a népszerűségi listákat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!