szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy nappal az EU állandó elnökének kiválasztása előtt sem körvonalazódik konszenzus egyetlen jelölt kapcsán sem – írja a brüsszeli sajtó. De hogy lesz ebből konszenzusos döntés?

Hibába egyeztetnek telefonon napok óta az EU soros elnökségét betöltő Svédország diplomatái azért, hogy a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson (melyet kizárólag a személyi kérdések eldöntésének szentelnek – a szerk.) csak egy-egy jelölt szerepeljen minden poszt mellett a tanácsi listán, nem látszik, hogy konszenzus alakulna ki a Huszonhetek közt.

A döntések, amelyek meghozatalához számos tényezőt kellene figyelembe venniük az állam- és kormányfőknek, végső soron politikai, nemzeti és földrajzi törésvonalak mentén dőlnek majd el. A csütörtök esti vacsorán az Európai Unió Tanácsának új állandó elnöke mellett, az ezen túl kibővített feladatkörrel felruházott kül- és biztonságpolitikai főképviselői poszt kiosztásáról, valamint egy harmadik – nem politikai, viszont rendkívül nagy presztízsű – státusról, a tanács főtitkárának személyéről is döntenek a tervek szerint.

Az előzményeket itt találja
A hvg.hu a témabán írt részletes elemzését itt olvashatja el.
A brüsszeli EU Observer által „Rubik kockához” hasonlított helyzet kapcsán a legnagyobb kihívás, hogy a felmerülő nevek listája a döntés közeledtével nem rövidül és tisztul, hanem egyre több nevet tartalmaz. Legutóbb kedden a madridi kormány vetette fel Miguel Angel Moratinos külügyminiszter jelölését a fő külképviselőnek.

Az EU Tanács elnökének tisztjére továbbra is a belga miniszterelnök Herman Van Rompuy a legesélyesebb, de rögtön a nyomában, nem esélytelenül ott toporognak a holland és a luxemburgi kollégái, sőt a brit ex-miniszterelnök, Tony Blair – akit az utóbbi hetekben teljesen leírt a sajtó – szintén nem teljesen esélytelen.

Szakértők azt valószínűsítik, hogy míg az EU elnöki posztot várhatóan valaki a jobbközépből kapja meg, addig a „külügyminiszter” a balközéphez áll majd közel politikailag. Megkavarhatja a kártyákat, hogy több női politikus is nemtetszésének hangot amiatt, hogy egyetlen komoly esélyes sincs a gyengébbik nem képviselői közt egyetlen státusra sem.

A döntést övező titokzatosságot még inkább fokozza – ismerte el a svéd miniszterelnök Frederik Reinfeldt –, hogy egyetlen regnáló miniszterelnök sem állt ki a nyilvánosság elé felvállalva EU elnöki ambícióit, attól tartva, hogy rosszul venné ki magát a tagállami politikai életben, ha üres kézzel térnének haza.

A svéd elnökség amúgy a kudarcot elkerülendő, már előre bejelentette: ha nem sikerül csütörtök este fehér abrosz mellett konszenzusra jutni a személyi kérdésekben, akkor péntek reggel folytatódik az egyeztetés, amelyhez már a reggelit is megrendelték.

Diplomata források szerint Brüsszelben teljesen bevett, hogy úgy kényszerítik döntésre az állam- és kormányfőket, hogy addig folytatják a tárgyalásokat, amíg dűlőre nem jutnak - jelen esetben az új Európai csúcsvezetők személyéről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!