szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Észak-Korea erősíteni akarja atomkapacitását, hogy szembeszállhasson az "ellenséges" amerikai politikával. Barack Obama szerint az ENSZ-nek jeleznie kell Észak-Koreának, hogy elfogadhatatlan a viselkedése.

A phenjani külügyminisztérium hétfői közleménye szerint - amelyet a KCNA hivatalos hírügynökség ismertetett -, "a folytatódó amerikai ellenséges politika és a katonai fenyegetés miatt nagyobb szükség van a 'nukleáris elrettentés' új, fejlettebb módon való erősítésére.

A Koreai-félsziget két országa között megnőtt a feszültség, amióta március 26-án nem messze az észak-koreai határtól elsüllyedt egy dél-koreai hadihajó. Pusztulásáért Dél-Korea és az Egyesült Államok Phenjant teszi felelőssé, mert az amerikaiak vezette szöuli ENSZ-parancsnokság és egy másik nemzetközi testület is arra a megállapításra jutott, hogy az észak-koreaiak lőttek ki torpedót a hajóra. Észak-Korea rendszeresen cáfolja érintettségét az ügyben, egyben követeli, hogy hadseregének képviselői megvizsgálhassák a dél-koreai bizonyítékokat, amelyek között egy nyilvánvalóan észak-koreai torpedó maradványai is szerepelnek.

Phenjan hétfőn azzal vádolta meg az Egyesült Államokat, hogy a múlt hétvégén "nehézfegyvereket" telepített a demilitarizált övezetben fekvő Panmindzson falu déli részén. A KCNA idézte a hivatalos dokumentumot, amelynek értelmében a fegyvereket június 26-án szállították az amerikaiak a térségbe. Észak-korea szerint a lépés előre megfontolt provokációt jelent, amelynek az a célja, hogy súlyos katonai konfrontációt robbantson ki. Phenjan felszólította Washingtont, hogy azonnal távolíttassa el ezeket a nehézfegyvereket, és komoly katonai ellenlépéseket helyezett kilátásba, ha ez nem történik meg.

Barack Obama amerikai elnök szerint az ENSZ-nek jeleznie kell Észak-Koreának, hogy elfogadhatatlan a viselkedése, és óvta Kínát, Phenjan legnagyobb szövetségesét mindenfajta "szándékos vakságtól". "Fő célunk jelenleg az, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa ismerje el világosan, hogy Észak-Korea magatartása háborús, ami elfogadhatatlan a nemzetközi közösség számára" - mondta Obama a világ legfejlettebb és vezető feltörekvő országait tömörítő G20-as csoport torontói csúcstalálkozójának befejezése után tartott sajtótájékoztatóján.

"Úgy vélem, van különbség a visszafogottság és az állandó problémák iránti vakság között" - mondta az elnök. Hozzátette: ezt egyenesen meg is mondta Hu Csin-tao kínai elnökkel a kérdésről folytatott tárgyalásokon. Leszögezte: a nemzetközi közösség a jövőben is folytatja a nyomásgyakorlást Észak-Koreára, amíg nem dönt úgy, hogy követi a nemzetközi normákat.

Az amerikai elnök emlékeztetett, hogy független nemzetközi vizsgálat állapította meg Phenjan bűnösségét a Cshonan március végi elsüllyedésében, amelynek 46 halálos áldozata volt. Úgy vélte, hogy tekintettel a körülményekre, Ri Mjong Bak dél-koreai elnök rendkívüli visszafogottságról tett tanúbizonyságot. "Elengedhetetlen, hogy a nemzetközi közösség felsorakozzon mögé és világos üzenetet küldjön Észak-Koreának: ez a fajta magatartás elfogadhatatlan" - szögezte le az amerikai elnök.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Észak-Korea hajózási tilalmat rendelt el a Sárga-tengeren

Kilencnapos hajózási tilalmat rendelt el pénteken Észak-Korea a Sárga-tenger nyugati partvidéke közelében, és Szöulban nem zárják ki, hogy ez kapcsolatba hozható egy közelgő rakétakísérlettel - közölte a dél-koreai védelmi minisztérium egyik illetékese.