A francia hugenotta gyökerű családból származó, múlt szombaton meggyilkolt Eugene Ney TerreBlanche – nevének francia jelentése fehér föld – személye a faji megkülönböztetési politika sötét jelképe. A rendőrként és kormányőrként is szolgált, szabad idejében verselgető férfi 1973-ban, egy johannesburgi elővárosi garázsban hetedmagával alapította meg az Afrikáner Ellenállási Mozgalmat (AWB), amely már akkor túl liberálisnak tartotta az apartheid rendszert, amikor a feketék még jogfosztottak voltak. TerreBlanche történelmi példaképei között nemcsak Julius Caesar és Napóleon szerepelt, hanem Adolf Hitler is, az új mozgalom jelképe pedig a nácik által kisajátított horogkeresztre hasonlított.
A gyújtó hangú szónoklatokat tartó TerreBlanche-t 1983-ban két év, öt évre felfüggesztett börtönre ítélték, mert az AWB illegális fegyverarzenálját megtalálták fivére farmján. Ekkor éppúgy nem került rács mögé, mint amikor társaival együtt kátrányba és tollba forgatott egy történészprofesszort, mert az kétségbe vonta, hogy az afrikáner nacionalizmus december 16-ai ünnepe, a Fogadalom Napja szakrális jelentőségű.
Az Attila nevű fekete lován előszeretettel mutatkozó, átható kék szemű, alacsony termetét vastag talpú cipőkkel ellensúlyozó TerreBlanche 2001-ben tűnt el a politikai süllyesztőben, amikor hat év börtönre ítélték, mert ráküldte a kutyáját egy fekete benzinkutasra, egyik munkását pedig félholtra verte. Három év után, kedvezménnyel szabadult, és újjászületett kereszténynek vallotta magát, aki már csak gazdálkodni akar. Két éve meggondolta magát, és egységbe próbálta kovácsolni a szélsőjobboldali erőket – sikertelenül. Ellentmondásos személyiségét jelzi, hogy 2004-ben, az apartheid rendszer bukásának tizedik évfordulóján tartott szavazáson a száz legjelentősebb dél-afrikai személyiség között a 25. helyre választották.