szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A The Guardian brit baloldali liberális lap szerdán "Magyarország: egypártrendszer" címmel szerkesztőségi cikket közölt a kormány tevékenységéről.

Az írás emlékeztet rá, hogy a miniszterelnök a tavaly áprilisban aratott óriási győzelem után kijelentette: a választópolgárok forradalmat csináltak azáltal, hogy több mint kétharmados parlamenti többséget adtak jobboldali pártjának. Orbán azóta korlátozta az Alkotmánybíróság jogkörét, támadást indított a jegybank, vagyis az utolsó olyan jelentős intézmény ellen, amely még nincs pártja ellenőrzése alatt, most pedig az újságírók ellen fordult. Az újonnan létrehozott nemzeti médiahatóságnak joga van olyan nagy összegű pénzbüntetések kiszabására a kiegyensúlyozatlannak, erkölcstelennek, vagy "az emberi méltóságot sértőnek" ítélt tudósításokért, amelyek akár tönkre is tehetik közlőjüket. A jobboldali populista miniszterelnök az új magyar médiatörvénnyel már Németországot, Csehországot, Luxemburgot és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetet (EBESZ) is feldühítette. Az emberek ezek alapján maguk is képet alkothatnak arról, hogy miféle forradalom történt Magyarországon – olvasható a kommentárban.

Magyarország gondjai most Európa problémái is. Az országnak mint az EU soros elnökének számos feladata van: befejezni Horvátország uniós, valamint Románia és Bulgária schengeni övezeti csatlakozását, lefolytatni a vitát a romák társadalmi integrációjáról, és tető alá hozni egy megállapodást az unión belüli jobb gazdasági kormányzásról. Nemhogy az EU vezetésére, de arra is a legkevésbé alkalmas Orbán Viktor az EU-ban, hogy az említett feladatokkal kapcsolatos tárgyalások közül bármelyiket levezesse. A közép-európai vitákból egyetlenegy módon vette ki a részét, akkor is múltbéli szellemeket támasztott fel: állampolgárságot adott a szomszédos országokban élő 3,5 millió magyarnak, igaz nem engedett az újfasiszta Jobbik párt azon követelésének, hogy a határon túliak kapjanak szavazati jogot Magyarországon - olvasható a cikkben.

El kell ismerni, hogy az előző magyar kormány katasztrofális gazdasági örökséget hagyott maga után - teszi hozzá a The Guardian. Mégis Orbán nemzeti, hazafias forradalmához talán a lengyel Kaczynski-fivérek balul végződött kormányzása áll a legközelebb. Lengyelországgal ellentétben azonban Magyarország kis ország, amelynek gazdasága függ a német befektetésektől, nélkülük összeomlana, mint a kártyavár.

Orbán kirúgta a Nemzetközi Valutaalapot (IMF), mondván, Magyarország képes finanszírozni gazdaságát a piacról is. De amikor 15 vezető európai cég és külföldi befektető felpanaszolta (az Európai Bizottságnál), hogy a kormány az állami költségvetés hiányának csökkentésére diszkriminatív módon különadót vetett ki rájuk, Orbán azon vehette észre magát, hogy még nagyobb befolyással rendelkezők lábujjára lépett. A ma gyakorlatilag egypárti uralom alatt álló Magyarország lehet populista, elszigetelődésre törekvő és szegény, vagy megteheti, hogy megpróbál külföldi tőkét bevonni a gazdaságába, de a kettő együtt nem megy. Minthogy Orbán és pártja nem csak a parlamentet tartja az ellenőrzése alatt, hanem csaknem minden jelentősebb várost, a médiára hárul a feladat, hogy a hatalom kontrollja és ellenzéke legyen. A médiának ezt a szerepét minden erővel meg kell őrizni, ha szükséges, el kell menni akár az európai bíróságokig. Lehet, hogy a miniszterelnök nem ijed meg az európai bírálatoktól, de országa immár reflektorfénybe került - írja a The Guardian.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

WikiLeaks: adatokat gyűjtöttek magyarokról amerikai diplomaták

A The Guardian szerint Magyarországon dolgozó amerikai diplomatáktól "biometrikus adatok" összeállítását kérték "jelenlegi és majdani vezetőkről és tanácsadókról". A lap arról is ír, hogy a CIA áll az amerikai diplomaták "kémtevékenysége" mögött.

Karrier

A legjobb brit egyetemek: Oxford még mindig verhetetlen

Minden évben listát készít a legjobb angol egyetemekről a The Guardian. Az angol napilap rangsorát immár hatodik éve az Oxford Egyetem vezeti. A 118 intézményt felvonultató listán a jobb poziciókért komoly küzdelem folyik, mivel minden intézmény tudja, hogy egy látványosabb zuhanás vagy előretörés a listán azonnal felkelti a figyelmet és ez a következő év jelentkezési statisztikáin is meglátszik.

MTI Gazdaság

Brit értesülés: Merkel az euró otthagyásával fenyegetőzött

Szombati brit lapértesülés szerint Angela Merkel német kancellár nemrégiben azzal fenyegetőzött, hogy Németország – az euróövezet legnagyobb gazdasága – akár ki is léphet a valutaunióból, ha a pénzügyi fegyelem szigorítására vonatkozó német javaslatokat nem sikerül elfogadtatni. Német részről határozottan tagadták, hogy ilyesmi elhangzott volna.

hvg.hu/MTI Pro és Kontra

Úttörő Magyarországról ír, Orbánt dícséri a Guardian

„Aki mer, az nyer: hogyan tölt be úttörő szerepet Magyarország Európában” címmel jelent meg kedden a brit Guardian napilapban Mark Weisbrotnak, a CEPR washingtoni kutatóintézet társigazgatójának terjedelmes írása. Az elemzés egyértelműen dicséri az Orbán-kormányt, amiért szembe mert szállni az IMF-fel.