szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar médiatörvényt bírálta Dirk Sterckx belga liberális európai parlamenti képviselő a Le Soir című, francia nyelvű brüsszeli lap szerdai számában megjelent interjújában.

Sterckx, aki korábban újságíró volt, kifejtette: a sajtószabadság ugyan nem érvényesülhet korlátlanul, de a korlátokat a jog és a bíróság szabhatja csak meg, nem a hatóság. "Amit a magyarok csinálnak, veszélyes" - vélekedett, és azzal érvelt, hogy a magyar médiatörvény előírásait önkényes módon lehet értelmezni. Az EP-képviselő szerint ez nem jó kezdet a magyar EU-elnökség számára. A soros elnöklő országnak ugyanis nagyon konkrét munkát kell elvégeznie, és a törvény körüli polémia csökkenti az elnöklő ország tekintélyét, hiszen a demokratikus alapelvek egyikét kérdőjelezi meg.

Sterckx emlékeztetett arra, hogy az EU végrehajtó testülete, az Európai Bizottság közölte: meg fogja vizsgálni a törvényt az uniós elvek érvényesülése szempontjából. A brüsszeli bizottság szükség esetén a luxembourgi székhelyű Európai Bírósághoz is fordulhat, "ami nagy problémát jelentene Magyarországnak, hiszen nem egy egyszerű irányelvnek, hanem az unió egyik alapelvének a megsértéséről lenne szó" - hangoztatta a belga EP-képviselő. Elmondta azt is, hogy az Európai Parlamentben várhatóan napirendre kerül a kérdés, és a jövő héten a frakciók reagálni fognak - a liberálisok részéről legalábbis "nagyon erős" reakció lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A francia kormány a magyar médiatörvény módosítását kéri

A francia kormány szóvivője kedden közölte: Franciaország azt szeretné, hogy "módosítsák" az új magyar médiatörvényt. Az AFP hírügynökség ismertetése szerint azt is mondta, hogy a törvény szövege, amelyet már mások is bíráltak az Európai Unióban, "a sajtószabadság súlyos csorbulását" jelenti.

MTI Világ

A Handelsblatt hasábjain védi meg a médiatörvényt Breier Zsuzsa

A Handelsblatt közölte Breier Zsuzsa, az első Orbán-kormány alatt kinevezett egykori berlini kultúrattasé, német lapok rendszeres vendégszerzője írását. A szerző a Magyarország demokratikus marad című publikációban túlzottnak nevezi a médiatörvény miatt a magyar kormányt érő külföldi bírálatokat.