szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Óva intett az erőszaktól minden érintett felet Bahreinben a trónörökös, akit azzal bízott meg az uralkodó, hogy kezdjen párbeszédet a síita ellenzékkel.

Szalmán bin Hamad Ál Kalífa sejk a perzsa-öbölbeli arab királyság állami televíziójának adott interjújában közölte, hogy a hatalom ellenzéke továbbra is tüntethet, de a demonstrációknak békéseknek kell lenniük. Mint a tévé által az interjúból készített összefoglalóból hétfőn kiderült, reméli, hogy "mindenki bátran, türelmesen, derűlátóan és ambiciózusan tekint a párbeszéd elé". 

"Egyik tárgyalófélnek sem kellene előre meghatároznia sem a tárgyalások témaköreit, sem azok céljait, főleg nem még azelőtt, hogy a tárgyalások elkezdődnek. Tárgyalni kell. Nekünk nem okoz nehézséget, hogy tárgyaljunk, és az sem, hogy mélyrehatóan. A követelések 70-80 százalékával mindenki egyetért. Mindenki jobb szolgáltatásokat, méltó életet akar, azt, hogy meghallgattasson, hogy a vezetők felelősségre vonhatók legyenek" - tette hozzá a trónörökös. 

A többségükben síiták lakta parányi monarchiában február közepén kezdődtek tüntetések, amelyeknek résztvevői a több mint kétszáz éve hatalmon lévő szunnita dinasztia jogköreinek korlátozását, valódi alkotmányos monarchia bevezetését és a síitákat érő hátrányos megkülönböztetések felszámolását követelik. A demonstrációk eddig általában békésen zajlottak le, noha a tiltakozások elején a rendfenntartók lelőttek hét embert, múlt csütörtökön pedig összecsaptak egymással síiták és szunniták. 

Vasárnap először volt tüntetés a kormány székháza előtt, a fővárosban, Manámában. A több ezer ember a miniszterelnök lemondását követelte. A februárban kezdődött tiltakozó megmozdulások hatására az uralkodó, Hamad bin Isza Ál Kalífa sejk már átalakította a kormányt és megbízta fiát, Szalmán herceget azzal, hogy folytasson párbeszédet a síita ellenzékkel. A legradikálisabb tüntetők azonban már nem érik be engedményekkel, ők a monarchia eltörlését követelik. 

Hétfőn az amerikai nagykövetség előtt tüntetett néhány száz síita, aki azt állítja, hogy az Egyesült Államok vérszegényebben támogatja a bahreini változást, mint a tunéziait vagy az egyiptomit. Követelték, hogy Washington gyakoroljon nyomást a kormányra politikai reformok keresztülvitele érdekében. 

Amerikai elemzők szerint a bahreini helyzet kiéleződése sokkal nagyobb kárt okozhat az Egyesült Államok közel-keleti érdekeinek, mint a tunéziai vagy az egyiptomi népfelkelés. Ezzel kapcsolatban arra hívják fel a figyelmet, hogy Bahreinben állomásozik az amerikai 5. flotta, amely ellensúlyt képez a térségben egyre nagyobb befolyásra szert tenni akaró Iránnal szemben. Ezenkívül a szigetországban található az egyik legfontosabb amerikai logisztikai bázis, amely utánpótlással és üzemanyaggal látja el az Irakban és Afganisztánban állomásozó csapatokat támogató, illetve a kalózoktól hemzsegő szomáliai partoknál járőröző amerikai hadihajókat. Mindazonáltal Washington üdvözölte, hogy a bahreini király ígéretet tett az ellenzékkel való párbeszédre és a társadalmi feszültségek csökkentésére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!