szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szíriai polgári lakosság elnyomásának folytatódása miatt Bassár el-Aszad szíriai elnökre is kiterjesztette hétfőn az Európai Unió a vízumtilalmat és a vagyonbefagyasztást.

Az EU-országok külügyminiszterei Brüsszelben megállapodtak abban, hogy további tíz személyt vesznek fel arra a listára, amely - a Szíria ellen május 9-én hozott szankciós intézkedések értelmében - eddig a rezsim 13 vezető tisztségviselőjét sújtotta az unióba való beutazási tilalommal és elérhető vagyonának befagyasztásával. A kibővített listán immár rajta van a szíriai államfő is.

AP Photo
Hétfői közleményében az EU "a lehető legerélyesebb szavakkal ítélte el" a szíriai elnyomást, a békés tüntetők ellen a katonai és biztonsági erők által alkalmazott, elfogadhatatlan erőszakot. Követelte a tömeges letartóztatások, a megfélemlítés és a kínzás azonnali beszüntetését, a bebörtönzött tüntetők, politikai foglyok és emberi jogvédők szabadon engedését. Sürgette a szíriai vezetést, hogy engedje be az országba az ENSZ emberi jogi főbiztosságának küldöttségét. Szintén kibővítették egy természetes és egy jogi személlyel az uniós külügyminiszterek azt a listát, amely a líbiai rezsim prominenseit, illetve intézményeit sújtja vízumtilalmi, illetve vagyonbefagyasztási szankciókkal.

Nyilatkozatukban súlyos aggodalmuknak adtak hangot a líbiai helyzet miatt, és felszólították a tripoli rezsimet a Líbiáról szóló ENSZ biztonsági tanácsi határozatok előírásainak teljesítésére. Hangsúlyozták, hogy az EU továbbra is kiemelt célnak tekinti a líbiai civil lakosság megvédését, ideértve a humanitárius segítségnyújtást. Moammer Kadhafi líbiai vezető veszélyt jelent országának lakosságára nézve, elvesztette legitimitását, és távoznia kell a hatalomból - erősítették meg korábban is kifejtett álláspontjukat az EU-országok külügyminiszterei.

A hétfői brüsszeli tanácskozás résztevői nyilatkozatban fejtették ki, hogy az arab világban zajló alapvető változások minden eddiginél sürgetőbbé teszik a haladást a közel-keleti békefolyamatban. Az unió szerint a térségbeli népek jogos törekvései közé tartozik mind a palesztin államiság megteremtése, mind pedig az izraeli állam biztonságának szavatolása. Az EU-külügyminiszterek szorgalmazták a közvetlen tárgyalások azonnali újrafelvételét Izrael és a palesztinok között. Végcélként azt jelölték meg, hogy Izrael mellett létezzen egy független, demokratikus és életképes palesztin állam.

 

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!