szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Afganisztáni női foglyok embertelen életkörülményein próbál segíteni egy magyar segélyszervezet, amely tavaly magyar és uniós támogatásokból új fogda építésébe kezdett az északi Baglán tartományban. Egy éven át tartó munkálatok után átadták az épületet, amely 250 fő, köztük 24 nő befogadására alkalmas.

A beruházás tervével eredetileg a helyi kormányzó és a nőügyi minisztérium kereste meg a Magyar Ökumenikus Segélyszervezetet (MÖS), mivel Puli-Humri városában jelenleg embertelen körülmények között, egy raktárházból átalakított börtönben tartanak fogva kétszázötven embert. Az omladozó falú épületben őriznek huszonegy nőt és több gyereket is, mivel az afgán jogszabályok szerint egy gyerek hét éves koráig biztosítani kell, hogy az anyja mellett maradhasson.

Az asszonyok közül többen azért kerültek börtönbe, mert elhagyták a férjüket, a családjukat. Az afgán jogszabályok szigorúan büntetik azokat a nőket is, akik felbontják a jegyességüket és elszöknek otthonról. A börtönben él olyan nő is, akit terhesen tartóztattak le, és az intézményben szülte meg a gyerekét.

A MÖS helyi programigazgatója szerint az új fogda építésének az volt az egyik legfontosabb célja, hogy emberibb, tisztább körülmények közé kerülhessenek a nők és a gyerekek. A mostani, túlzsúfolt helységekben ugyanis nincs rendes tisztálkodási lehetőség, sok embernek pedig csak az udvaron felállított sátrakban jut alvóhely. Ez különösen télen, fagypont alatti időben jelent nehézséget. Problémát okoz az is, hogy az épületben közös helyiségekben őrzik az egyelőre csak őrizetbe vett afgánokat a már elítélt rabokkal. Az utóbbiak közül sokakat gyilkosság, a tálibok által szervezett merénylet, vagy emberrablás miatt ítéltek el.

MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Ezért is fordultak az afgán hatóságok a nemzetközi közösséghez, hogy segítséget kérjenek egy külön fogda és egy börtön építéséhez. A MÖS felajánlotta, hogy részt vesz egy női fogda kialakításában. A tárgyalások eredményeképpen végül egy koedukált fogda építéséről készültek tervek, részben magyar, részben európai uniós forrásokból. A beruházás kevesebb, mint egy év alatt elkészült, a fogda területén külön férfiak és nők befogadására alkalmas épületet, konyhát, egészségügyi helységet alakítottak ki. A szobákat ventillátorokkal, emeletes ágyakkal szerelték fel. Külön szobákat hoztak létre az ellenálló tevékenységgel, a tálibokkal való együttműködéssel vádolt őrizeteseknek, őket többnyire szigorúbb felügyelet alatt tartják.

A kivitelezők nagy gondot fordítottak az épület őrzésére is, nemcsak a fogva tartottak szökésétől tartva, hanem a lázadók támadásaira is felkészülve. Afganisztánban ugyanis a kormányzati szervek, börtönök, katonák, rendőrök jelentik a merényletek első számú célpontját. Az elmúlt években több mint ezer rendőr és katona halt meg az őrsök, ellenőrzőpontok elleni támadásokban.

A Puli-Humriban működő börtön parancsnoka elmondta, hogy a mostani, romos épület stratégiailag is nagyon rossz, nehezen védhető helyen áll. Titkosszolgálati információk szerint a héten is készülnek öngyilkos merényletre az intézmény ellen. A parancsnok ezért is sürgetné a foglyok mielőbbi átszállítását az új fogdába. Erre hamarosan sor is kerülhet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Eltemették az Afganisztánban elhunyt katonanőt

Eltemették az Afganisztánban hősi halált halt Róth Orsolyát; a posztumusz hadnagyot családtagjai, hozzátartozói, katonatársai, falubeli barátai, egykori iskolatársai kísérték utolsó útjára kedden Fejér megyei Besnyő temetőjében.

MTI Világ

Lezuhant egy Mirage Afganisztánban

Út mentén elhelyezett pokolgép robbant fel kedd reggel egy építőmunkásokat szállító teherautó mellett a dél-afganisztáni Kandahár tartományban, több ember halálát okozva. A nyugati országrészben lezuhant egy francia Mirage harci gép.