szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Regnum című orosz honlap kedden egy nagyobb összeállítás részeként foglalkozott a volt magyar titkosszolgálati vezetők és a volt titokminiszter őrizetbe vételével.

A honlap Galambos Lajosnak és Laborc Sándornak, a Nemzetbiztonsági Hivatal egykori főigazgatóinak, valamint Szilvásy Györgynek, a Gyurcsány-kormány egykori titokminiszterének az őrizetbe vételével kapcsolatban többek között úgy vélte: "az új Redl ezredes" ügyében oroszellenes elem tűnik fel.

A Regnum nyilvánvalónak nevezte a Galambos Lajossal szembeni vádak oroszellenes irányultságát. A honlap szerint a Galambossal kapcsolatban álló embereket egyrészt orosz pénzek tisztára mosásával vádolják, többek között azzal, hogy orosz pénzből állítólag több milliárd forint értékű Mol-részvényt szereztek meg. A portál szerint a sajtójelentésekben orosz "közvetítőt" is említenek. A Regnum szerint arról is szó van, hogy a magyar titkosszolgálatok részt vettek abban, hogy az orosz Szurgutnyeftyegaz (Surgutneftegaz) 2009-ben megszerezte a Mol részvényeinek egy részét az OMV osztrák olajtársaságtól.

A Regnum úgy vélte, várható, hogy a magyarok kompromittáló adatot juttatnak majd el az oroszországi médiához a közelgő orosz elnökválasztással kapcsolatban. "Nagy bizonyossággal várható, hogy a kompromittáló anyag Vlagyimir Putyin orosz kormányfő ellen irányul majd" - írta a portál.

A honlap hozzátette: június 22-én magyar tömegtájékoztatási eszközök hírt adtak arról, hogy a Fidesz felső szintjein úgy vélik, a Mol magyar olajcégnek az INA horvát olajtársaságban történt tulajdonszerzése körüli horvátországi botrány "az oroszok bosszúja". Ebből a logikából kiindulva a Mol említése a Magyarországon most kezdeményezett kémbotrányban a magyarok válaszlépésének tekinthető az INA-ügyben - írta a Regnum.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csikász Brigitta Itthon

Hogy állhat össze a kép Galambos, Laborc és Szilvásy ügyében?

Jakubinyi Róbertet, az Egymásért Alapítvány csempészetért elítélt vezetőjének, Földesi-Szabó Lászlónak az üzlettársát alig három hete fogták el. Azóta két egykori NBH-főigazgatóval és egy volt titokminiszterrel szemben indult büntetőeljárás államellenes bűntettek gyanúja miatt. Az ügyben vagy a közhasznú szervezet NBH-s kötődésének hibáiról vagy a Mol-részvények orosz kézre játszásáról lehet szó. Cikkünk kísérlet a történtek kibogozására.

hvg.hu Itthon

Szilvásy-ügy: a kémkedést nehéz bizonyítani

Tárgyi bizonyítékok hiányában nem könnyű valakire rábizonyítani, hogy idegen államnak kémkedik – márpedig forrásaink kétlik, hogy az ügyészségnek épkézláb bizonyítékai lennének az őrizetbe vett egykori titkosszolgálati vezetők és Szilvásy György exminiszter ellen. Az első Orbán-kormány idején egyébként már gyanúsítottak meg kémkedéssel egy titkosszolgát, de akkor az ügy „házon belül” maradt, sajtónyilvánosságot nem kapott. Igaz, most is nagy a csönd: amit lehet, titkosítottak.

hvg.hu Napi merítés

Török Gábor: rendkívüli súlya van a Szilvásy-ügynek

Házkutatás, őrizetbe vétel, bilincs, szabadlábra helyezés. Sok ilyenről olvastunk már az elmúlt években, az ingerküszöbünk egyre feljebb és feljebb került. Most mégis érdemes megállnunk, mert példátlannak látszik az eset: a történet középpontjában egy volt kancellária-, majd titkosszolgálatokat felügyelő miniszter áll - írja Török Gábor politológus.

hvg.hu Itthon

Őrizetbe vették Szilvásy Györgyöt

Értesüléseink szerint nemrég elkezdődött a házkutatás Szilvásy György, a Gyurcsány-kormány egykori titokminiszterénél, akit meg nem erősített információink szerint már őrizetbe is vettek. A katonai ügyészség nem kommentálta a hírt.