szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A koszovói albánok három ellenzéki pártjának követelésére csütörtökre összehívták a koszovói parlament rendkívüli ülését, amelyen megvitatják a Belgrád és Pristina között Brüsszelben aláírt, Belgrád és az általa el nem ismert Koszovó gyakorlati együttműködését megkönnyítő megállapodásokat.

Erről a koszovói parlament elnöksége döntött keddi ülésén. Az ellenzéki pártok szerint a Belgráddal "eddig létrejött megoldásokkal megsértik Koszovó szuverenitását".

Előzőleg a koszovói szerb községek közössége és a koszovói szerb nemzeti tanács szervezésében Zvecani helyiségben ülést tartott a "Nagy szerb nemzetgyűlés", amelynek 627 küldötte - a Beta hírügynökség jelentése szerint - elvetette a Belgrád és Pristina között létrejött brüsszeli megállapodásokat és "a nemzeti és állami érdekek legdurvább elárulásának " minősítette azokat.

A koszovói szerb küldöttek úgy vélték, hogy a július 2-i brüsszeli megállapodások "hátrányosak a koszovói szerbek szempontjából, és egy új balkáni állam létrehozását szolgálják". A koszovói szerbek követelik, hogy Belgrád szakítson meg mindenféle kapcsolatot Pristinával. Július elején Belgrád és Pristina az EU közvetítésével Brüsszelben megállapodott az utazások megkönnyítéséről, az anyakönyvek kölcsönös hozzáférhetővé tételéről, és elvi egyetértés született az egyetemi oklevelek kölcsönös elismeréséről.

Ezek az első egyezmények a két balkáni ország között azóta, hogy Koszovó 2008-ban egyoldalúan kinyilvánította függetlenségét. Pristina azóta is határozottan visszautasít minden tárgyalást a függetlenségére vonatkozóan, amelyet viszont Szerbia nem hajlandó elismerni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!