szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Három év után ismét találkozott egymással a két Korea külügyminisztere; a tárcavezetők szombaton egy regionális találkozón az indonéziai Bali szigetén folytattak rövid tárgyalást - jelentette a Yonhap dél-koreai hírügynökség.

Kim Szung Hvan dél-koreai és Pak Ui Csun észak-koreai külügyminiszter a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) regionális fórumán vesz részt a szigetországban. A rövid megbeszélésről nem szivárogtak ki érdemi információk.

Pénteken a két ország nukleáris kérdésekben illetékes képviselői találkoztak ugyanitt, ami felcsillantotta a reményt, hogy újrakezdődhetnek az észak-koreai atomprogramról hat ország - a két Korea mellett Japán, Kína, az Egyesült Államok és Oroszország - részvételével folyó tárgyalások. Két év és nyolc hónap óta ez volt az első találkozó a két Korea tárgyalói között.

AP
Vi Szong Lak, a dél-koreai külügyminiszter tanácsadója és a frissen kinevezett észak-koreai főtárgyaló, Li Jong Ho külügyminiszter-helyettes pénteken két órán keresztül egyeztetett. Egyetértésre jutottak abban, hogy "egyesíteni kell az erőfeszítéseket" a hatoldalú tárgyalások mielőbbi felújításának céljából - mondta Phenjan képviselője, aki szerint "jószándékú és nyílt" légkörben folyt a tárgyalás pénteken. Vi Szong Lak "gyümölcsöző konzultációnak" minősítette a megbeszélést.

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter bátorító jelnek értékelte a két Korea képviselői között tartott megbeszéléseket, de nyomatékosan aláhúzta, hogy a hatoldalú tárgyalások felújításának előfeltétele, hogy Észak-Korea javítsa kapcsolatait Dél-Koreával.

"Felszólítjuk Észak-Koreát, hogy adja tanúbizonyságát magatartása megváltozásának, ideértve a provokatív akciók megszüntetését, tegyen lépéseket a nukleáris leszerelés visszafordíthatatlan folyamatának irányába, és teljesítse eddig vállalt kötelezettségeit" - mondta az ugyancsak Balin tartózkodó Clinton szombaton.

Kína, Észak-Korea egyetlen nagy szövetségese közölte, hogy Phenjan a hatoldalú tárgyalások előfeltételek nélküli felújítását javasolta. Legalábbis az észak-koreai külügyminiszter ezt vetette fel kínai kollégájának a Balin tartott találkozón.

A tárgyalásokra a két Korea közötti feszültségekkel terhes bő egy esztendő után került sor. Dél-Korea bocsánatkérést követel északi szomszédjától két súlyos tavalyi incidens - egy korvett márciusi megtorpedózása és egy sziget elleni novemberi tüzérségi támadás – miatt, amit Phenjan mindmáig visszautasított.

Észak-Korea 2008 decemberében vonult ki a nukleáris leszereléséről Dél-Koreával, az Egyesült Államokkal, Japánnal, Oroszországgal és Kínával folytatott tárgyalásokról, egy hónappal később pedig végrehajtotta második kísérleti atomrobbantását.

A végletekig elszegényedett és éhínséggel küzdő Észak-Korea több tucat országtól és szervezettől kért segítséget, miután a kedvezőtlen időjárás, az élelmiszerárak robbanása és két korábbi fő segélyező, Dél-Korea és az Egyesült Államok segélyszállítmányainak felfüggesztése miatt kiapadtak a készletei.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!