szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Következetlenség rontja le a Financial Times Magyarország-bírálatát címmel olvasói levélben reagált a magyar kormány kedden a londoni gazdasági napilapban négy nappal korábban megjelent, őt bíráló szerkesztőségi cikkre, mely szerint a pártja kétharmados többségét kihasználó Orbán Viktor miniszterelnök viselkedése közelít ahhoz a ponthoz, amely már a demokráciát veszélyezteti, és ezt különösen aggasztóvá teszi a Fidesz nacionalista színezetű programja.

"Kérdéses, milyen alapállásból bírálta az FT (pénteki számában közölt szerkesztőségi cikkében) a Fidesz vezette magyar koalíciós kormányt" – áll a levélben, amelyet Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár jegyez. "A magyar kormány a magyarországi választóknak tartozik felelősséggel, és nem külföldi újságíróknak, még ha ezt Önök 'nacionalizmusként' bélyegzik is meg" – írta.

"Senkinek sincs ínyére, ha kívülállók bírálják, és a külső bírálat csak erősíti a kormányt, amely ellenáll annak, hogy külföldiek ide-oda rángassák" – toldotta meg.

Kettős mérce?

Az olvasói levélben kettős mérce alkalmazásával vádolta az üzleti körök lapját. Az FT "negatív kommentárjának sokkal nagyobb ereje lett volna", ha az újság "hasonlóan kritikus lett volna a 2002-2010 között Magyarországon hatalmon lévő baloldali kormánnyal szemben", de – néhány "ejnye-bejnyét" leszámítva – nem így történt – állapította meg. Magyarországon sokan úgy látják, hogy a jobbközép kormányokat élesebben bírálják, mint a baloldaliakat, "és ez a következetlenség aláássa" az FT-ben megjelent bírálatot "sok magyar szemében, és ez az, ami számít" – áll az olvasói levélben.

"A Financial Times észrevételei a korábbi magyar miniszterelnökökkel szembeni esetleges vádakról elhamarkodottak, sőt tévesek" – írta. Nem történt kísérlet vádemelésre (ahogy az FT pénteki szerkesztőségi cikkében írta); annyi történt, hogy felkérték az illetékes parlamenti bizottságot, vizsgálja meg, van-e alapja a korábbi kormányfők büntetőjogi felelősségre vonásának (az államadósság növekedése miatt). Ha van, akkor sem lesz vádemelés visszamenőleges hatállyal, hiszen "Magyarország alkotmánya ezt nem tenné lehetővé" – olvasható a levélben.

"Ironikus, hogy az FT úgy véli, elég tudása van ahhoz, hogy 'jogilag helytelennek' bélyegezze meg a kormány cselekedeteit, miközben kiderül, hogy nagyon kevéssé ismeri a magyar jogot" – írta a Financial Times című tekintélyes angol lapban megjelent olvasói levélben Kovács Zoltán, a magyar kormány kommunikációért felelős államtitkára.

"Aggasztó a Fidesz nacionalista színezetű programja"

A londoni gazdasági napilap korábbi szerkesztőségi cikke szerint a három korábbi miniszterelnök felelősségre vonására tett kísérletek további bizonyítékként szolgálnak arra, hogy a Fidesz-kormány elszánta magát az ellenzék – mindenekelőtt a rivális szocialisták – "szétzúzására".

A pártja kétharmados többségét kihasználó Orbán Viktor miniszterelnök viselkedése azonban közelít ahhoz a ponthoz, amely már a demokráciát veszélyezteti, és ezt különösen aggasztóvá teszi a Fidesz nacionalista színezetű programja – áll a Financial Times szerkesztőségi cikkében. "A forradalmi hevületet lehántva" a Fidesz számos politikai célkitűzése helyénvaló, ezeket azonban túl gyakran ügyetlenül, "csípőből tüzelve" érvényesítik. Orbán Viktor helyesebben tenné, ha felhatalmazását nem a politikai környezet monopolizálására, hanem valós modernizálására használná fel – írta a brit lap.

A blogrovatban közölt írás szerzője megszólaltatja Gyurcsány Ferenc volt kormányfőt, aki elmondja: abszolút nyugodt, és jól alszik, megtanulta kezelni az elmúlt tíz évben ellene intézett súlyos támadások politikai terhét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A magyar pénzügyi konszolidációról ír a Financial Times

A londoni gazdasági napilap internetes kiadásának felzárkózó piaci blogrovatában Kester Eddy tudósító kiemelte, hogy - miután Magyarország az előző években Közép-Európa "rosszgyereke" volt - a magyar adósságpiac figyelemreméltó hat hónapon van túl. Bár az MTI felpuhította a fordítással, az eredeti szövegben a "Széll Kálmán hazafias ruhájába öltöztetett megszorítócsomagról" is szó esik.

MTI Világ

FT: nagy siker Orbánnak, hogy jön a kínai kormányfő

A londoni gazdasági napilap tudósítója, Chris Bryant szerint a kínai kormányfő magyarországi megállója diplomáciai diadal Orbán Viktor miniszterelnök számára, és értékes lehetőség a két ország szélesedő gazdasági kapcsolatainak megszilárdítására.

hvg.hu/MTI Gazdaság

Magyarország is könnyítést kap az EU-tól

Görögország mellett több más európai, gyenge lábakon álló EU-tagállam, köztük Magyarország is könnyítést kap az Európai Uniótól - írja a Financial Times értesülését idézve a Portfolio.hu. A brit napilap cikke szerint az országok kisebb önrésszel kell, hogy kiegészítsék az uniós forrásokat.