szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szlovákiában egyre emelkedik azoknak a száma, akik nyíltan vállalják, hogy már felvették a magyar állampolgárságot: Gubík László egyetemista, és néhány más személy után most Kassai Gyula lévai református lelkész jelentette be, hogy februárban kérelmezte és augusztusban Komáromban fel is vette a magyar állampolgárságot.

"Meggyőződésem, hogy nekünk, szlovák-magyar állampolgárságú felvidéki magyarok legtöbbjének a Berényi (Berényi József, a Magyar Koalíció Pártjának elnöke - a szerk. megj.) és a civilek által választott utat kellene járni, ahhoz, hogy a hatalomra minél nagyobb politikai nyomás nehezedjék és az állampolgársági törvény módosuljon" - áll abban a nyilatkozatban, amelyet Kassa Gyula vasárnap juttatott el az MTI pozsonyi tudósítójához.

Néhány civil szerveződés szeptember elsején Révkomáromban nagygyűlést tartott, amelynek résztvevői követelték, hogy a szlovákiai hatalom tegye lehetővé a kettős magyar-szlovák állampolgárságot. Ennek érdekében aláírásgyűjtést is kezdeményeztek. Berényi József, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke a petíciós bizottság tagja. Berényi kérelmezte a magyar állampolgárságot, de arról, hogy megkapta-e, nem nyilatkozik.

"Szükség van a Gubík László féle útra is, bár tisztában vagyok azzal, hogy a szlovák állampolgárság elvesztése a felvidéki magyarság politikai súlyát gyengíti.  Én mégis az ő példáját követem, mert ez is fontos jelzés a hatalom számára és az ő bátor kiállását ily módon is támogatni kell. Nem szabad egy pillanatra sem meghátrálni és ezt az ügyet napirenden kell tartani mindaddig, amíg a változás megszületik" - szögezte le a református lelkész. Rámutatott: szülei és felmenői is mindnyájan magyar állampolgárok voltak, de a történelem folyamán saját akaratuktól függetlenül elveszítették azt.

"Magam  2011. február 16-án nyújtottam be a honosítási kérelmet és annak elfogadása után augusztus 25-én, Komáromban, magyar állampolgársági esküt tettem, ezáltal közjogi értelemben is a magyar nemzet tagjává váltam. Ez a döntés úgy gondolom identitásomban megerősít és nem sérti sem Szlovákia, sem polgárai jogait és érdekeit" - írja. Hozzátette: szlovák állampolgárságáról nem kíván lemondani.

"Bejelentésemet abban a reményben teszem, hogy Szlovákia Kormánya és Nemzeti Tanácsa a jelenleg érvényes állampolgársági törvényt az elkövetkező időben úgy módosítja, hogy állampolgári jogaimmal, mint a Szlovák Köztársaság szabad és törvénytisztelő polgára továbbra is szabadon élhetek" - áll a a református lelkész által közzétett  nyilatkozatban.

Szlovákia a határon túl magyarok könnyített honosításáról hozott tavalyi budapesti döntésre reagálva úgy módosította vonatkozó törvényét, hogy elveszíti eredeti állampolgárságát az, aki felvesz egy idegent.

"Egy olyan országban szeretnék élni, amely állampolgárainak biztonságot, egyenlő jogokat, a tisztességes élethez méltó feltételeket és törvényeket biztosít. Egy olyan országban szeretnék élni, amely nem korlátozza őshonos polgárai egyéni és kollektív jogait, amely nem akarja kirekeszteni és kizárni a közéletből saját állampolgárait azáltal, hogy megfosztja őket a legalapvetőbb jogaitól és elveszi állampolgárságukat. Olyan országban szeretnék élni, amely kezet nyújt a vele egy szövetségben élő baráti, szomszédos országnak és kezet nyújt a vele egy országban élő nemzeti közösségeknek és akceptálja jogos kéréseiket. Csak bízom benne, hogy egy ilyen ország állampolgára vagyok és az is maradok" - zárja nyilatkozatát Kassai Gyula.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kárpát-medence

Csíkszeredán kérték legtöbben a magyar állampolgárságot

Eddig Csíkszeredán nyújtották be a legtöbb magyar állampolgári kérelmet – derült ki a székelyföldi Tusnádfürdőn zajló 22. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor (Tusványos) állampolgársággal foglalkozó tanácskozásán. A hét végéig tartó rendezvényt szerdán nyitották meg hivatalosan.