szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Először ítélt el francia bíróság két nőt azért, mert az arcát is eltakaró muzulmán öltözéket viselt nyilvános helyen.

A Párizshoz közeli Meaux bírósága 120, illetve 80 euróra büntette csütörtökön azt a 32 és 36 éves nőt, akik májusban a város polgármesteri hivatala előtt arcukat eltakaró muzulmán öltözékben tüntettek az úgynevezett burkatörvény ellen. A javaslat egyik legfőbb támogatója Meaux polgármestere, Jean-François Copé a jobbközép kormánypárt nemzetgyűlési frakciójának vezetője volt.

Franciaországban áprilisban lépett életbe az a törvény, amely alapján büntethetők azok a nők, akik arcukat elfedő fátylat, nikábot vagy burkát viselnek nyilvános helyen. A törvény megszegői 150 euró pénzbírsággal sújthatók. A nikábon csak a szemek számára van egy keskeny rés, a tetőtől talpig a testet eltakaró burkát viselő nő pedig egy hálószerű szöveten át látja a környezetét.

A vádlottak, Hind Ahmas és Najate Nait Ali késve érkeztek a bíróságra, így lemaradtak az ítélethirdetésről. Előző meghallgatásukon azonban egyiküket nem engedték be a tárgyalóterembe, miután nem volt hajlandó levenni a fátylat és felfedni az arcát a bíróság előtt. Ügyvédjük, Yann Gré közlése szerint a két nő fellebbez az ítélet ellen, és készek az Európai Emberi Jogi Bírósághoz fordulni.

A két elítéltet több, nikábot viselő nő támogatta, köztük a francia tömegtájékoztatási eszközökben gyakran megszólaltatott Kenza Drider, aki a bíróság előtt csütörtökön bejelentette: jelölteti magát a 2012-es elnökválasztáson.

Franciaország volt az első európai ország, amely törvényben tiltotta meg a burka és a nikáb viselését nyilvános helyen, azaz az utcán, a tereken, a pályaudvarokon, a repülőtereken, az üzletekben vagy a hivatalokban.

Az Európában legnagyobbnak számító, 5-6 milliós franciaországi muzulmán közösség tagjai közül a belügyminisztérium adatai szerint mintegy kétezer nő takarja el az arcát vallási okokból. Többségük azonban már megvált az arcot is eltakaró fátyoltól a törvény hatályba lépése óta - állítja a törvény ellen tiltakozó "Ne nyúlj az alkotmányomhoz" nevű civil szervezet, amelynek tagja a két megbüntetett nő.

A francia muzulmán vezetők egyébként úgy tartják, hogy az arc eltakarását nem írja elő az iszlám vallás, és a nikáb vagy a burka viselésére csak a szélsőségesek kötelezik a nőket. A baloldali ellenzékhez hasonlóan korábban ők is azért tiltakoztak a tiltás hatósági bevezetése ellen, mert úgy vélték: Nicolas Sarkozy államfő a jövő évi elnökválasztási kampány miatt kívánta megbélyegezni a muzulmánokat.

AP

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!