Ciprusi félelmek

Az újraegyesítésbe vetett remények gyengülése, sőt beletörődés a jelenlegi kettéosztottságba – ezt tapasztalta Ciprus...

  • HVG HVG
Ciprusi félelmek

Az újraegyesítésbe vetett remények gyengülése, sőt beletörődés a jelenlegi kettéosztottságba – ezt tapasztalta Ciprus déli, görögök lakta részén a HVG tudósítója, néhány nappal a május végi parlamenti választás után. Míg sokan azt várták, hogy a szavazók markáns ítéletet mondanak Demetrisz Krisztofiasz elnök újraegyesítési tárgyalásairól, a témát alig érintő, fásult kampány és a szoros végeredmény is azt mutatta, hogy egyre kevesebben bíznak a görög katonai puccsot követő török invázió nyomán 1974-ben kettévágott sziget egyesítésében. A voksoláson Krisztofiasz baloldali pártja, az AKEL vesztett, de 32,7 százalékos eredménye csak másfél százalékponttal maradt el a győztes, ellenzéki jobboldali DISY-étől. Koalíciós szövetségeseivel az AKEL megőrizte ugyan parlamenti többségét, de nem világos, hogy a választási eredmény hatására Krisztofiasz erőlteti-e a megegyezést a ciprusi törökökkel, vagy keményebb álláspontot foglal el a szavazók visszacsábítása végett.

Számos alkalmat elszalasztottunk a múltban – utalt a korábbi egyezkedésekre Jórgosz Vasziliu volt ciprusi elnök Nicosiában magyar újságíróknak, köztük a HVG tudósítójának. Úgy vélte, a konfliktus megoldásának kulcsa Ankarában van, de mintha Tayyip Erdogan török kormányfő még nem döntött volna. A görög ciprióták föderális, a török ciprióták inkább lazább, konföderalista államot képzelnek el. De azzal – magyarázta a ciprusi EU-csatlakozás atyjának tekintett Vasziliu –, hogy Párizs és Berlin nyíltan hangoztatja ellenérzéseit Törökország uniós felvételével szemben, Ciprus az egyetlen ütőkártyáját is elveszti. Ha ugyanis Ankara nem jut be az EU-ba, miért tenne engedményt a szigetország ügyében – hangzik az egyik érv. Vasziliu szerint arra talán lehet számítani, hogy Törökország regionális hatalmi törekvéseinek árt a ciprusi bizonytalanság, így Ankara is érdekelt a rendezésben.

Jorgosz Iacovou, az újraegyesítési tárgyalásokat vezető elnöki tanácsadó a HVG-nek derűlátó menetrendet vázolt. Szerinte a törökországi választás után az év végéig megszülethet a megállapodás, amelyet a jövő év első felében végre lehetne hajtani, hogy aztán az egyesült Ciprus vehesse át az EU elnöki tisztét 2012. július elsején. Ám Iacovou úgy véli, ehhez olyan – elemzők szerint is csodaszámba menő – alkuk szükségesek, mint az ingatlanügyek rendezése, ami a tárgyalások hét fejezete közül az egyik legkeményebb diónak számít. Az 1974-es török megszállás után 170 ezer görög ciprióta hagyta el a sziget északi részén lévő otthonát, és 60 ezer török ciprióta menekült északra. Ha az idén nem lesz áttörés, a ciprusi EU-elnökség, majd a 2013-as görög ciprusi elnökválasztás miatt újabb évekre halasztódhat a megoldás.