A fizetéscsökkentéssel megtakarított hatmillió eurós összeget a szenátusi kiadások lefaragására használják fel - mondta olasz újságíróknak Renato Schifani, a szenátus elnöke. A képviselőház viszont ugyanebből alapot hozott létre a veszteség ellen esetleg fellebbező képviselők számára.
Schifani közölte: márciusra meg akarják szüntetni a szenátus volt elnökei által eddig élvezett kiváltságokat is. Megvonnák tőlük a szolgálati gépjárművet, valamint a szolgálati lakás, az iroda és a titkárság költségeinek térítését. Ez a sajtó szerint a szenátus összesen négy volt elnökét érintené.
A képviselők és szenátorok igent mondtak a többi olasz dolgozóval egyenlő nyugdíjkorhatárra is: ezentúl az olasz parlament tagjai is 67 évesen mehetnek nyugdíjba, a nőknél 41, a férfiaknál 42 év szolgálati idővel. Roberto Rosso, a Szabadság Népe nevű volt kormánypárt képviselője máris fellebbezett, mivel a régi rendszer szerint már ötvenévesen képviselői nyugdíjban részesült volna.
"Nem a politikus felelős mindenért. Az lesz a vége, hogy csak az megy el képviselőnek, aki gazdag is" - jelentette ki Giovanna Melandri, a Demokrata Párt képviselője.
Az olasz újságok szerint a képviselők és szenátorok "trükköztek", valójában egy centtel sem csökkent a fizetésük. A járulék emelése miatt nettó 700 euróval nőtt volna ugyanis a fizetésük, erről mondtak le.
"Ha azt akarjátok, hogy a politika költségei tényleg mérséklődjenek, csökkenteni kell a 945 fős parlamenti létszámot" - mondta az újságíróknak Gianfranco Fini, a képviselőház elnöke.