szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Átvette hivatalát szerdán elődjétől, Francois Fillontól rövid ceremónia keretében az új francia miniszterelnök, Jean-Marc Ayrault, aki várhatóan még szerdán este bejelenti kormánya összetételét.

Francois Fillon és Jean-Marc Ayrault
AP / Michel Euler

A 62 éves szocialista politikust, aki több mint egy évtizeden át vezette a Szocialista Párt (PS) parlamenti frakcióját, Francois Hollande nevezte ki kormányfőnek kedden. A németül is beszélő Ayrault valóságos kincs az új államfő kezében, akinek elsődleges fontosságú a Berlinnel fenntartott kapcsolat.

Martine Aubry, a PS főtitkára nem lesz az új kormány tagja - vált ismertté a pártvezető környezetéből. Az értesülés szerint Aubry számára a miniszteri tisztségnek "nincs értelme", miután az államfő nem őt jelölte miniszterelnöknek. Aubry, aki Lille város polgármestere, és 2008 óta vezeti a Szocialista Pártot, korábban már tagja volt egy szocialista kormánynak: Lionel Jospin kabinetjében 1997 és 2002 között a miniszterelnök után szociális miniszterként a második legfontosabb kormánytag volt, a 35 órás munkahét bevezetésével beírta nevét a történelembe.

Aubryt még kedden, Ayrault kinevezése előtt a jelek szerint felbőszítette, hogy a frakcióvezetőt jelölték a kormányfői tisztségre, ráadásul Ayrault előterjesztette a "szocialista kormány akciótervének" téziseit. A főtitkár asszony, aki a Szocialista Párt elnökjelölő előválasztásain alulmaradt Hollande-dal szemben, maga tartott volna igényt a miniszterelnöki hivatalra. Megfigyelők felidézik, hogy Ayrault-t - még mint Nantes város polgármesterét - 1997-ben egy bíróság elítélte, amiért egy állami megrendelésnél előnyben részesített egy, a szocialistákhoz közel álló céget. Hollande választási kampányában azt ígérte, hogy kormányának nem lehet tagja olyan személy, akit bírósági ítélet elmarasztalt. Aubry hívei arra is felhívják a figyelmet, hogy a főtitkár asszony - Jacques Delors egykori európai bizottsági elnök lánya - volt munkaügyi és szociális miniszterként kormányzati tapasztalatokkal rendelkezik az ennek híján lévő Ayrault-val szemben.

XVI. Benedek pápa üzenetben gratulált Hollande-nak, egyben "az élet tiszteletére", "minden ember méltóságára", és Franciaország "nemes erkölcsi és lelki hagyományaira" hívta fel az új francia államfő figyelmét - jelentette szerdán a Vatikánra szakosodott I. Media hírügynökség. A jelentés emlékeztet arra, hogy Hollande programjában szerepel az eutanázia (a gyógyíthatatlan betegek halálba segítése) megkönnyítése, valamint az a javaslat is, hogy a Franciaországot "laikus állammá" nyilvánító 1905-ös törvény alapvető rendelkezéseit foglalják bele a francia alkotmányba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!