szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kína továbbra is elutasítja a szankciókat Szíria ellen, de nyitott olyan javaslatokra, amelyek nemzetközi konferencia összehívását kezdeményezik, vagy kapcsolattartó csoport létrehozására törekszenek - derült ki a kínai külügyi szóvivő csütörtöki tájékoztatójából.

Liu Vej-min ezzel Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és Kofi Annan szíriai különmegbízott javaslataira reagált. Mint mondta: országa támogatja a nemzetközi közösséget abban, hogy politikai megoldást keressen a szíriai válságra.

Megerősítette: szükség van Kofi Annan, illetve a különmegbízott hatpontos béketervének közös támogatására, valamint az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatainak végrehajtására.

"Kína a szíriai konfliktus rendezését illetően nem ért egyet az egyoldalú szankciókkal, vagy a nyomásgyakorlással" - mondta, és valamennyi érintettet sürgette, hogy működjenek együtt az ENSZ megfigyelői missziójával, állítsák le az erőszakot, és mielőbb szüntessék meg a feszültséget.

Utcai harcok nyoma szíriában
AP

Arra a felvetésre, hogy egyes országok, köztük Oroszország elfogadná Bassár el-Aszad lemondását, Liu azt mondta, hogy Kína nem szándékozik a konfliktusban egyik oldalra sem állni, és úgy véli: a szíriai emberek joga megválasztani országuk fejlődésének útját, politikai berendezkedését. Kína azt szeretné, ha a politikai párbeszéd során a felek konszenzusra jutnának - jelezte a szóvivő, aki a nemzetközi közösséget türelemre intette és szolidaritást kért.

A Global Times című, angol nyelvű kínai napilap csütörtöki számában Ki sodorta Szíriát a polgárháború szélére? címmel közöl szerkesztőségi cikket. Ebben Szíriát a nagyhatalmakkal küzdő kis országként írja le, amelynek a "sorsa talán már megpecsételődött". Úgy véli: Aszad rezsimjének megvan a maga felelőssége a mai helyzet kialakulásáért, de a véres eseményekhez az ellenzéki erők támogatása és felfegyverzése vezetett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!