szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bűnügyi eljárást indítottak Jasszer Arafat palesztin vezető 2004-es halála ügyében kedden Franciaországban – közölték az ügyet jól ismerő illetékesek.

A nyomozást a nanterre-i ügyészségen azután rendelték el, hogy a Palesztin Hatóság egykori elnökének özvegye, Szúha Arafat feljelentést tett ismeretlen személy ellen, gyilkosság miatt. A palesztin vezető 75 éves korában, 2004 októberében lett súlyos beteg Rámalláhban. Onnan szállították a Párizs melletti Percy de Clamart katonai kórházba, ahol november 11-én meghalt.

A vizsgálatot azután indították meg, hogy erősen sugárzó polóniumot találtak a volt palesztin vezető személyes tárgyain, ami miatt felmerült a mérgezés gyanúja.

A palesztin vezetők és Jasszer Arafat családtagjai meg vannak győződve arról, hogy a volt palesztin vezetőt megmérgezték.

A lausanne-i sugárfizikai intézet már bejelentette: ha megkapja az özvegy hozzájárulását, szakértőket küld Rámalláhba, hogy ott megvizsgálhassák Jasszer Arafat földi maradványait, esetleges polónium nyomok után kutatva.

Szúha Arafat és a lánya, Zahva úgy vélték, hogy a vizsgálatot a francia nyomozó hatóságokkal együttműködve gyorsan kell lefolytatni.

Polóniummal mérgezték meg 2006-ban Londonban Alekszandr Litvinyenko volt orosz állambiztonsági tisztet is.

A palesztinok elégedettek, Izrael ki akar maradni

A Palesztin Hatóság üdvözölte kedden, hogy a nanterre-i ügyészség vizsgálatot indított Jasszer Arafat 2004-es halála ügyében. Száeb Erakát palesztin főtárgyaló hozzátette: Abbász elnök "hivatalosan kérte Francois Hollande francia elnöktől, segítsen kivizsgálni Arafat volt elnök mártírhalálának a körülményeit".  Száeb Erakat reményét fejezte ki, hogy "sikerül megismerni a teljes igazságot Arafat haláláról és mindarról, ami mögötte van", és "egy nemzetközi vizsgálat révén azonosítani lehet valamennyi érintett felet".

Az izraeli külügyminisztérium szóvivője kijelentette, hogy "Izraelt nem érinti" a franciaországi vizsgálat megindítása. "Az ellenünk felhozott fura vádaskodások ellenére Izraelt nem érzi magát érintve a vizsgálatban" – mondta Jigal Palmor, hozzátéve, hogy "reméli, a vizsgálat teljes egészében fényt derít az ügyre".

Korábban Arafat unokaöccse, Nászira ak-Kidva azzal vádolta meg Izraelt, hogy polóniummal mérgezték meg Arafatot, és követelte a gyilkosság elkövetőinek megbüntetését. Benjámin Netanjahu miniszterelnök kormánya azonnal kijelentette, hogy "Izraelnek nincs köze Arafat halálához".

Arafat, akit a félreállítására törekvő Izrael hadserege körbezárt rámalláhi elnöki hivatalban, 2002 áprilisa óta nem hagyta el az épületet, csak amikor Franciaországba utazott gyógykezelésre. Már a halála másnapján napvilágot láttak olyan találgatások, hogy Izrael mérgeztette meg, több magas rangú palesztin vezető is tett ilyen értelmű kijelentést. Számos palesztin meg van győződve arról, hogy a vezetőjüket, aki több gyilkossági kísérletet és repülőgép-balesetet túlélt, megmérgezték, mert halálát egészségi állapotának gyors romlása előzte meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!