szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Levélben fordult Martonyi János magyar külügyminiszter örmény kollégájához, Eduard Nalbandianhoz, azt hangsúlyozva, hogy Ramil Sahib Safarov átadása Azerbajdzsánnak nem Örményország ellen irányult, és semmiképpen sem tekinthető az örmény nép megsértésének.

Az örmény katonatársa 2004-es budapesti meggyilkolásáért életfogytiglani szabadságvesztésre ítélt azeri katonatiszt átadása hazájának büntetése hátralévő idejének letöltése érdekében, megfelelt az érvényes nemzetközi jogi normáknak és összhangban állt a Magyarország által hasonló esetekben általánosan követett gyakorlattal - írta a levélben a magyar diplomácia vezetője.   

Martonyi János kiemelte, az, hogy Örményország felfüggesztette a diplomáciai kapcsolatokat Magyarországgal, "súlyos és beláthatatlan következményekkel járó döntés", ami szerinte nem szolgálja az Örmény Köztársaság és az örmény nép érdekeit.

"A magyar közvéleményt meglepte ez a lépés, mert népeinket hagyományos, évszázadokra visszatekintő baráti szálak fűzik össze. Hazám a középkor óta kínált menedéket örmény letelepülőknek, akik gyakran a magyar nemzet megbecsült és nagy tiszteletnek örvendő tagjává váltak. Elegendő csupán az aradi vértanúk emlékét felidézni, akik között többen örmény gyökerekkel büszkélkedhettek" - írta a magyar külügyminiszter.

Martonyi szerint Magyarország mindig kiegyensúlyozott kapcsolatokra törekedett a dél-kaukázusi térség valamennyi országával, és "erejéhez mérten hozzájárult a térségbeli konfliktusok békés, minden érintett fél érdekeit figyelembe vevő megoldásához és a régió biztonságának megőrzéséhez".

"Szeretném ezt az alkalmat is megragadni, hogy a leghatározottabban aláhúzzam: Ramil Sahib Safarov, azerbajdzsáni állampolgár átadása az Azerbajdzsáni Köztársaságnak életfogytig tartó büntetése hátralévő idejének letöltése érdekében, megfelelt az érvényes nemzetközi jogi normáknak, és összhangban állt a Magyarország által hasonló esetekben általánosan követett gyakorlattal" - írta a levélben.  

"Olyan kétoldalú, tisztán jogi természetű ügyről van szó, amely nem Örményország ellen irányult, és semmiképpen sem tekinthető az örmény nép megsértésének. Magyarország helyteleníti az azerbajdzsáni eljárást, amelynek visszatérően hangot is adtunk" - tette hozzá.

Martonyi azzal zárta levelét, hogy "országaink boldogulását a legjobban az szolgálná, ha a magyar és az örmény népet immár ezer éve összekötő keresztény értékek alapján, közösen keresnénk azt az utat, amely visszavezet a Magyarország és az Örmény Köztársaság közötti baráti kapcsolatok további erősítéséhez".

 

.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!