szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Dánia, Norvégia, Svájc, Nagy-Britannia és Spanyolország is meg fogja szavazni a palesztinok ENSZ-képviseletének "nem tag megfigyelő állam" státust biztosító határozattervezetet a világszervezet Közgyűlésének csütörtöki ülésén. Németország viszont nemmel szavaz.

Villy Sovndal dán külügyminiszter közleményében leszögezte: a megszavazandó javaslat "egy mérsékelt megfogalmazású szöveg, amely hangsúlyozza a béketárgyalások szükségességét." A svájci kormány (szövetségi tanács) szerdán közölte, hogy a palesztin státus módosításának támogatása feléleszti az izraeli-palesztin béketárgyalások szempontjából megoldásként kínálkozó "két állam" koncepcióját.

Espen Barth Eide norvég külügyminiszter az NRK közszolgálati televízióban azzal indokolta a kormány palesztin államiságot támogató döntését, hogy a mostani holtponton szükség van "új lendületet adni" a béketárgyalásoknak és megerősíteni a kérést előterjesztő Mahmúd Abbász palesztin elnök hatalmát.

A spanyol kormány nevében José Manuel García-Margallo külügyminiszter elmondta: a palesztinok kérelmére igent mondanak, mivel ez a legmegfelelőbb megoldás a béke eléréséhez. Hozzátette: Madrid örömmel venné, ha az Európai Unió (EU) tagállamai egyhangúlag szavaznának a kérdésben. Mint mondta, az utolsó pillanatig igyekeztek konszenzusra jutni az EU-n belül, de végül nem értek célt, így "kénytelenek voltunk egy egyoldalú álláspontot elfogadni".

William Hague brit külügyminiszter is pozitívan nyilatkozott a palesztin javaslatról. A britek azonban cserébe garanciákat várnak. Akkor fogják megszavazni a határozatot, ha biztosítékokat kapnak, hogy a palesztinok visszatérnek a béketárgyalásokhoz, és nem akarnak izraelieket a hágai nemzetközi bíróság elé állítani - írja a Reuters.

Az első ország, mely belejelentette a palesztinok támogatását, Franciaország volt.

A német kormány viszont nem fogja támogatni a palesztin státusz megváltoztatását. Steffen Siebert német kormányszóvívő a Reuters szerint azt mondta, bíznak benne, hogy minél nagyobb egyetértés alakul ki a kérdésben, ám a német kormány nemmel fog szavazni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!