Mindez azt jelenti, hogy a jövő heti brüsszeli NATO-tanácskozáson nem Chuck Hagel, hanem a távozó Leon Panetta képviseli majd védelmi miniszterként az Egyesült Államokat.
Barack Obama elnök ennek ellenére azt várja és reméli, hogy a szövetségi felsőház végül megerősíti kiszemeltje kinevezését a Pentagon élére. Az elnök "példátlannak" nevezte a republikánus obstrukciót, a párt még valóban sohasem akasztotta meg ugyanis egy védelmi miniszter kinevezését.
Hagel azért népszerűtlen sajátjai körében, mert az iraki háború ügyében ő volt az első republikánus szenátor, aki Bush ellen fordult, illetve szívélyes kapcsolatban áll Obama elnökkel. Amiatt is hibáztatják, hogy korábbi nyilatkozataiban nem foglalt eléggé határozottan állást Izrael mellett és Iránnal szemben.
A republikánusok azzal érveltek, hogy további ügyek tisztázásra van szükség, egyebek mellett az amerikai konzulátus ellen a líbiai Bengáziban tavaly szeptemberben elkövetett terrortámadás ügyében. Vannak olyan ellenzéki képviselők, akik öt évre visszamenőleg bele akarnak tekinteni Hagel összes beszédébe, illetve ismerni kívánják az összes bevételi forrását.
Hagel kinevezését február 26-án próbálhatják meg újra, amikor a szenátorok visszatérnek egy rövid törvénykezési szünetről. A végső szavazás kimenetele nem kétséges, mert a demokraták többségben vannak a testületben, és a jóváhagyáshoz elég 51 szavazat.
A szenátus védelmi bizottsága kedden csak csekély többséggel, 14:11 arányban támogatta a volt szenátor jelölését.