Tízezrek sztrájkoltak és tüntettek a jobb munkakörülményekért Brazíliában

Munkavállalók tízezrei léptek sztrájkba és demonstráltak csütörtökön Brazíliában, jobb munkakörülményeket és közszolgáltatásokat követelve, a tüntetők utcákat és kikötőket zártak le, forgalmi fennakadásokat okozva.

  • MTI MTI
Tízezrek sztrájkoltak és tüntettek a jobb munkakörülményekért Brazíliában

A legnagyobb brazil szakszervezeti szövetség által meghirdetett országos sztrájkban a kohászatban és az építőiparban dolgozó munkások, illetve fuvarozók, tanárok és köztisztviselők is részt vettek. Részben vagy teljesen lezártak nyolcvan országutat és főutat tizennyolc államban. 

Sokan arra számították, hogy a hagyományosan erős brazil szakszervezetek, meglovagolva a két évtizede legtömegesebb júniusi tüntetések utáni közhangulatot, általános sztrájkkal adnak nyomatékot követeléseiknek, de csalatkozniuk kellett. Az állami és magánintézményekben, illetve a gyárak többségében folytatódott a munka a megszokott kerékvágásban, habár néhol nem volt tanítás az iskolákban, és egyes kórházakban csak a legégetőbb orvosi ellátásban volt részük a betegeknek. A tömegközlekedésben dolgozók nem csatlakoztak a sztrájkolókhoz, így a buszok, a vonatok és a metrószerelvények közlekedtek.

A tüntetések békésen zajlottak, csak Rio de Janeiróban történtek erőszakcselekmények. A kelet-brazíliai nagyvárosban becslések szerint 2,5 ezren vonultak az utcára tüntetni, és egyes tiltakozók összetűztek a rendőrökkel, kövekkel hajigálták őket, amire könnygáz és gumilövedék volt a válasz. Napnyugta után sem széledt szét a tömeg a nagyváros központjában, néhol folytatódtak összetűzések a rend őreivel. 

Santosban a rakodómunkások nem engedték be az áruszállító teherautókat az átrakodó terminálokba, és Brazília más  tengerparti városaiban is követték példájukat a dokkmunkások.

A sztrájkolók jobb munkakörülményeket, korszerűbb tömegközlekedést és egészségügyi szolgáltatásokat, illetve színvonalasabb oktatást követeltek, szerepelt továbbá az igények között az agrárágazat reformja és a rövidebb, negyvenórás munkahét is.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.