szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyre több német munkavállaló egészíti ki a jövedelmét egy másodállással.

A teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók közül tavaly év végén 2,66 millióan dolgoztak főállásuk mellett az úgynevezett minijob konstrukcióban - legfeljebb havi 450 eurós fizetéssel járó részmunkaidős állásban -, amely 59 ezres növekedés az egy évvel korábbihoz képest. Ez azt jelenti, hogy a teljes munkaidőben dolgozók 9,1 százalékának van másodállása. Tíz évvel korábban ugyanez az arány 4,3 százalék volt, vagyis egy évtized alatt nagyjából megduplázódott a két munkahelyen dolgozó német munkavállalók aránya.

A német országos munkaügyi hivataltól (BA) a Baloldal egy parlamenti képviselője, Sabine Zimmermann kérte ki az adatokat. A szociáldemokratáktól balra álló párt politikusa szerint a számok azt tükrözik, hogy egyre kevésbé lehet megélni egy fizetésből Németországban. Az emberek "nem önként és dalolva dolgoznak két állásban, hanem a szükség parancsára" - mondta Zimmermann a kelet-németországi Chemnitzben megjelenő Freie Presse című lapnak. 

A munkaügyi minisztérium szerint nem biztos, hogy anyagi gondok miatt vállalnak többen másodállást. A tárca egy szóvivője elmondta: nincsenek felmérések a két munkahelyen dolgozók motivációjáról. Ezért a szűkös pénzügyi helyzet mellett akár más tényezők is fontosak lehetnek, elképzelhető például, hogy a "megnövekedett fogyasztási kedv" ösztönöz másodállás vállalására - tette hozzá a szóvivő a Freie Presse hétfői beszámolója szerint.

Németországban a gazdasági fellendülés hatására a foglalkoztatottság az utóbbi években történelmi csúcsra emelkedett, a munkanélküliség pedig történelmi mélypontra süllyedt. A 80 milliós országban nagyjából 42 millióan állnak munkaviszonyban, míg a regisztrált munkanélküliek száma 2,9 millió körül mozog.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!