szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyre kevesebb újságíró tudósít a szíriai polgárháború fejleményeiről, mert a rájuk leselkedő veszélyek miatt túlságosan kockázatosnak tartják a munkát a két és fél éve tartó véres belharcok sújtotta országban - közölte a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró jogvédő szervezet.

2011 márciusa óta legalább 25 külföldi és szíriai hivatásos újságíró és 70, a harci eseményekről tudósító szíriai állampolgár vesztette életét. Az orvlövészek fenyegetése mellett ma az emberrablók jelentik a legnagyobb veszélyt a média munkatársaira: legkevesebb 16 külföldi újságírónak veszett nyoma Szíriában, de a valós szám ennél feltehetően magasabb. Az eseményekről tudósító szíriaiak is célpontjai az emberrablásoknak, amelyeket hol a rezsimhez hű katonák, hol pedig az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel szövetséges, Iraki és Levantei Iszlám Állam nevű iszlamista csoport tagjai hajtanak végre. 

Az újságírók többsége ma már túl kockázatosnak tartja, hogy Szíriába utazzon, annak ellenére, hogy sokan szívesen dolgoznának az országban, sőt szükségesnek tartanák, hogy tudósítsanak az ottani eseményekről. Pillanatnyilag Szíria "a legrosszabb hely a világon egy újságírónak" - idézte szerdán az AFP francia hírügynökség Soazig Dollet-t, az RSF munkatársát.

A tudósítók munkáját a szigorú vízumszabályok, illetve az országon belüli utazásra vonatkozó korlátozások is nehezítik, emiatt sokan illegálisan lépnek be Szíriába. A Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) nevű szervezet munkatársa elmondta: kezdetben inkább a kormányerők ejtették túszul az újságírókat, majd a fegyveres lázadók is elkezdtek emberrablásokkal foglalkozni. Ezeknek az akcióknak a politikai indokok mellett anyagi okai is vannak. Egyes csoportok kémkedéssel vádolják a tudósítókat, akik - dzsihadista internetes fórumok szerint - arról akarnak adatokat gyűjteni "megbízóiknak", milyen típusú fegyvereket használnak az iszlamisták - mondta Sherif Mansour.

Egy szabadúszó újságíró - aki 2011 decembere óta dolgozik Szíriában - arról számolt be, hogy ha valaki tudósítóként egy lázadók ellenőrzése alatt álló területre szeretne bejutni, azt csak egy olyan lázadócsoport "védenceként" teheti meg, amely jó kapcsolatokat ápol a szélsőséges iszlamistákkal. E nélkül biztosra vehető ugyanis, hogy az illető emberrablók áldozatává válik. 

A kockázatok és nehézségek miatt számos nemzetközi médiacsoport úgy döntött, hogy nem küld tudósítót a lázadók által ellenőrzött térségekbe. A szabadúszó újságírókat támogató Rory Peck Alapítvány is azt tanácsolja ma már a sajtó munkatársainak, hogy inkább kerüljék el Szíriát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!