szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vojtech Filip, Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjának (KSCM) elnöke hétfőn bejelentette, hogy pártja "összhangban választási programjával a lehető legrövidebb időn belül" a képviselőház elé terjeszti az átvilágítási törvény hatályon kívül helyezéséről szóló javaslatát. Hasonló álláspontra helyezkedett Andrej Babis, az IGEN (ANO) mozgalom elnöke is, akit személyesen is érint a jogszabály.

Nem kizárt, hogy a közeljövőben megszüntetik a sokat vitatott átvilágítási törvényt Csehországban. A jogszabályt, amely bizonyos állami tisztségek betöltésének feltételeit tartalmazza, 1991-ben fogadta el a csehszlovák parlament, és eltérően Szlovákiától az önálló Csehországban továbbra is érvényben van. Eredetileg öt évre tervezték, de később érvényességét meghatározatlan időre meghosszabbították. 

A törvényben meghatározott feltételek között van, hogy az illető 1989 előtt nem volt a kommunista párt magas rangú tisztségviselője, illetve hogy semmiféle módon nem működött együtt a kommunista állambiztonsággal (StB). Választott funkciókra a törvény nem vonatkozik. 

Vojtech Filip, Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjának (KSCM) elnöke hétfőn bejelentette, hogy pártja "összhangban választási programjával a lehető legrövidebb időn belül" a képviselőház elé terjeszti az átvilágítási törvény hatályon kívül helyezéséről szóló javaslatát. "Készek vagyunk megvitatni a törvény megszüntetését. Küldetését már teljesítette, s nincs komoly ok arra, hogy továbbra is érvényben legyen" - jelentette ki Bohuslav Sobotka, a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) elnöke.

Hasonló álláspontra helyezkedett Andrej Babis, az IGEN (ANO) mozgalom elnöke is, akit személyesen is érint a jogszabály. "Sobotkához hasonlóan látom a dolgot, de nem akarok erről beszélni, mert úgy tűnhetne, hogy ez az én személyes problémám. Úgy vélem azonban, hogy ez sokakat érint" - mondta a multimilliárdos vállalkozó újságírói érdeklődésre válaszolva.

A két jobboldali párt - a Polgári Demokratikus Párt (ODS) és a TOP 09 - ellenzik az átvilágítási törvény esetleges hatályon kívül helyezését. "A törvény érvényes, s remélem, ez így lesz a továbbiakban is. A múlttal való leszámolás hosszú folyamat" - állítja nyilatkozatában Premysl Sobotka, az ODS alelnöke. "Az átvilágítási törvény teljesítette küldetését. Meg kell azonban nézni, mi jöjjön a helyébe" - vélekedik Pavel Belobrádek, a kereszténydemokrata párt (KDU-CSL) elnöke. "Megoldást az állami közszolgálatról szóló törvény elfogadása jelenthetné" - jelentette ki Tomio Okamura, a Virradat (Úsvit) elnöke. 

Az átvilágítási törvény a kezdetektől fogva éles viták tárgya. A leglényegesebb kifogás, hogy a jogszabály csak arra ad választ, kinek a neve található meg az StB-vel együttműködők különböző listáin. Akinek a neve ott van, nem kaphat tiszta átvilágítási bizonyítványt. A törvény szerint az akták tartalmát nem kell vizsgálni. Ezt sokan igazságtalannak tartják, és a jogszabály megváltoztatását követelik.

A téma annak kapcsán vált újra időszerűvé, hogy Andrej Babisnak, az előre hozott képviselőházi választáson második helyen végzett IGEN vezetőjének a neve is megtalálható az egykori állambiztonsággal együttműködők listájában. Babis azonban azt állítja, hogy nem működött együtt az egykori állambiztonsággal, nyilvántartása jogtalan és Pozsonyban bírósági pert indított neve megtisztítása érdekében. A nagy érdeklődéssel kísért perben a döntés januárban várható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!