szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

További, a náci műkincsharácsolásból származó alkotásokat találtak a német parlament gyűjteményében.

Legalább két olyan képet találtak a parlamenti műkincsgyűjtemény átvizsgálása közben, amelyet még a nácik koboztak el egykori tulajdonosától – erősítette meg a Bild értesülését a képviselőház elnökénének, Norbert Lammertnek a szóvivője.   

Az egyik mű Georg Waltenberger 1905-ben készült olajfestménye, a Bülow kancellár a Reichstagban beszél, a másik pedig Lovis Corinth Utca Königsburgban című krétalitográfiája. 

A szóvivő nem árulta el, hogy kinek a tulajdonában voltak a Bundestag által illetéktelenül birtokolt műalkotások. A Bild –úgy értesült, hogy a képek egyike a müncheni Gurlitt családtól került a parlamentbe – a német hatóságok e családtól foglaltak 2012 elején 1280 kétes eredetű műalkotást. 

Hétfői cikkében Bild emlékeztet arra, hogy a német parlament négy éve kénytelen volt visszaadni az egykori tulajdonos örököseinek a nácik által eltulajdonított, Bismarck széleskarimájú filckalappal című olajfestményt, Franz von Lenbach alkotását. 

A házelnök kulturális tanácsadó testületének határozata nyomán 2012 óta egy külön e feladattal megbízott művészettörténész világítja át a Bundestag 4000 darabból álló műkincsgyűjteményét, s eddig 108 olyan alkotást talált, amelynek kétes az eredete, illetve gyaníthatóan náci fosztogatásból származik. A vizsgálatnak legkésőbb 2014 márciusáig be kell fejeződnie.

Dieter Graumann, a Németországi Zsidók Központi Tanácsának elnök felszólította a hatóságokat, hogy tegyék közzé a parlamenti festménygyűjtemény gyanús darabjainak listáját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!