Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Már azt is rossz néven vették a klímaváltozásról tartott kéthetes varsói ENSZ-konferencia résztvevői, hogy a villamosenergiája 90 százalékát szénerőművekből nyerő Lengyelország velük egy időben a szén – üvegházhatást kiváltó – felhasználását támogató nemzetközi találkozó házigazdájaként is tündökölt. Még jobban megütköztek, amikor a múlt szerdán Donald Tusk lengyel kormányfő leváltotta az országát képviselő Marcin Korolec környezetvédelmi minisztert, aki a tárgyalások szombati zárásáig azért még betölthette a klímaváltozási ENSZ-folyamat soros elnöki tisztét. De Varsóban nem ezért zárult minimális eredménnyel a 195 ország képviselőinek összejövetele.
A feladat az lenne, hogy a 2015 decemberében Párizsban tartandó csúcstalálkozóig olyan megállapodás szülessen a globális felmelegedés megállításáról, amely határozottabb vállalásokkal léphet az 1997-es kiotói egyezmény helyére. Az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentésére viszont sem a fejlett, sem a fejlődő országoknak nem akaródzik újabb kötelező célt kitűzni, mindenki a másikra vár. Sőt Japán bejelentette, hogy – a fukusimai reaktorbaleset nyomán leállított atomerőművek teljesítményének fosszilis energiahordozókból történő pótlása miatt – 2020-ra az 1990-es szinthez képest nem 25 százalékkal mérsékli, hanem 3,1-gyel növeli az általa a légkörbe juttatott mennyiséget.
A fejlett országok 2009-ben megígérték, hogy 2020-tól évi 100 milliárd dollárra növelik a fejlődő országoknak jelenleg a klímaváltozás hatásainak mérséklésére nyújtott évi 10 milliárdos támogatásukat, de Varsóban nem voltak hajlandók semmilyen célt megjelölni az addig terjedő időszakra. A tehetetlenkedés miatt a múlt hét közepén a környezetvédelmi csoportok mintegy nyolcszáz képviselője ott is hagyta a konferenciát, miután hiába figyelmeztették a résztvevőket, hogy szerintük a Fülöp-szigetekre lesújtott, több mint ötezer halálos áldozattal járó Haiyan szupertájfun tombolása a klímaváltozás eddigi talán legsúlyosabb, de a folyamatok romlása esetén egyáltalán nem utolsó jele.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.