szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Csillagokkal teli, nagyon régi galaxist fedezett fel a Hubble – jelentették be amerikai csillagászok.

A távoli galaxisról úgy vélik, akkoriban keletkezett, amikor az univerzum még nagyon fiatal, mindössze 650 millió éves volt.

Az Abell 2744_Y1 nevű galaxis körülbelül 30-szor kisebb, mint a Földnek is otthont adó Tejútrendszer. Ha kora beigazolódik, az újonnan felfedezett galaxis mintegy 100 millió évvel helyezheti korábbra a galaxisok keletkezésének idejét, a 13,8 milliárd évvel ezelőtti ősrobbanás után már 650 millió évvel kialakulhattak a legelsők.

Az Abell 2744_Y1 az első távoli galaxis, amelyet az új Hubble űrteleszkóp-projekt keretében fedeztek fel. Az újabb projekt az úgynevezett gravitációs lencse jelenségét veszi igénybe. A jelenség akkor lép fel, amikor rendkívül nagy gravitációs erejű objektumok, például galaxiscsoportok meghajlítják és felnagyítják a náluk is távolabbi égitestekről érkező fényt.

Időnként az űr eltorzított képe egészen távoli objektumokat is láthatóvá tesz, ez történt az Abell 2744_Y1 esetében is. Nicolas Laporte, a Kanári-szigetek Asztrofizikai Intézetének munkatársa azt mondta, a galaxiscsoportok úgy viselkednek, mint egy plusz optikai lencse, és a Hubble űrtávcső tükrét legalább tízszeresére is fel tudják nagyítani.

Az új projekt nemcsak a Hubble adatait használja fel, hanem más obszervatóriumoknak az infravörös fényt és a röntgensugárzást mérő távcsöveinek képeivel is kiegészíti őket. A csillagászok azt remélik, ezzel a technikával akár az ősrobbanás után 300 millió évvel kialakult galaxisokat is felfedezhetnek. Tanulmányuk az Astronomy and Astrophysics Letters című tudományos lapban jelent meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!