szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A hagyományos kínai gyógyászatban való felhasználásuk miatt megdöbbentő méreteket ölt a tobzoskák illegális kereskedelme – derült ki egy közös brit-kínai kutatás eredményeiből. Évente körülbelül tízezer szállítmányt fülelnek le, de szakértők arra figyelmeztetnek, hogy jóval nagyobb mértékű az illegális kereskedelem.

Zsu Zsao-min, a kínai Jünan tartomány erdővédelmi irodájának illetékese az Oxfordi Egyetem kutatóival vizsgálta meg a csempészektől lefoglalt tobzoskaszállítmányok hivatalos adatait. A Frontiers in Ecology and the Environment című folyóiratban közzétett tanulmányukban a szakemberek kimutatták, hogy 2010 óta 2,59 tonna tobzoskapikkelyt foglaltak le a hatóságok, ez a mennyiség körülbelül 4870 állattól származik, lefüleltek továbbá 259 tobzoskát – 220 élőt és 39 elpusztultat – 43, büntetőszankciókkal végződő esetben.

A tobzoskáknak nyolc faja él, négy Ázsiában és négy Afrikában. A bengáli és a Szunda-szigeti tobzoskát veszélyeztetett fajként, az indiai és a fülöp-szigeteki tobzoskát, valamint az afrikai fehér hasú tobzoskát mérsékelten fenyegetett fajként tartja számon a Természetvédelmi Világszövetség vörös listája.

A kínai orvoslásban a sült tobzoskapikkelyt felhasználják egyebek mellett méregtelenítésre, anyatejtermelés stimulálására.

Az állatok csempészete mellett az illegális kereskedők a postát is rendszeresen használják az állatszállítmányok célba juttatására.

A tanulmány szerint tavaly novemberben pekingi vámosok öt tobzoskát tartalmazó csomagot foglaltak le, mindegyik 70 kilogrammos volt. Április óta lefoglaltak továbbá egytonnányi tobzoskapikkelyt, amely 1660 állattól származott. A tobzoskapikkely kilója 600 dollár, ami kétszerese a 2008-as áraknak.

A méhlepényes emlősök rendjébe tartozó állatok évente csak egy utódnak adnak életet, ezért természetvédők aggodalmuknak adnak hangot a védett állatok egyedszámának csökkenése miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!