Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az amerikai titkosszolgálatok szerint Oroszország titkos akciókkal támogatta az amerikai elnökválasztási kampány idején Donald Trumpot, s a Kreml érdekeit kiszolgáló orosz hekkerek álltak az amerikai számítógépes rendszerek elleni támadások mögött – írja hét végi számában a New York Times és a Washington Post. Trumpék cáfolnak.

A New York Times-nak nyilatkozó magas rangú CIA-illetékes szerint nagy magabiztossággal állítható, hogy orosz szereplők is részt vettek az amerikai szerverek elleni támadásokban.

Biztosak vagyunk abban, hogy az orosz hekkerek nem csak a Demokrata Párt szervereit törték fel – innen szivárogtatták ki a Hillary Clintont rossz fényben feltüntető e-mailek tízezreit – hanem bejutottak a Republikánus Párt rendszereibe is. Viszont a számítógépes bűnözők nem tették közzé azt, amit a Trump-tábor szerverein találtak

 – írta a New York Times. „Ha csak az lett volna a cél, hogy diszkreditálják a teljes amerikai politikai rendszert, akkor miért csak az egyik pártnak ártó dokumentumokat hoztak nyilvánosságra? Különösen olyan helyzetben, amikor Trump is kiváló célpont lett volna” – állította a neve mellőzését kérő egyik amerikai illetékes.

A Washington Post arról számolt be magas rangú titkosszolgálati forrásokra hivatkozva, hogy megtalálták azokat az orosz kormánnyal kapcsolatban álló személyeket, akik átadták a WikiLeaks kiszivárogtató oldalnak a Demokrata Párt különféle szervereiről megszerzett dokumentumokat. A lapok azt követően idézték a titkosszolgálatok illetékeseit, hogy a még hivatalban lévő demokrata párti elnök, Barack Obama pénteken utasítást adott a számítógépes támadások ügyének kivizsgálására. „Az elnök nagyon komolyan veszi az ügyet, feltett szándékunk, hogy szavatoljuk az amerikai választások teljes integritását” – közölte Eric Schultz fehér házi szóvivő.

A vádakra már reagált is a Trump-tábor, egy közleményben azt állították, most ugyanazok az emberek állítanak valamit, akik korábban arról beszéltek, hogy Szaddám Husszein egykori iraki elnök tömegpusztító fegyverekkel rendelkezik.  A kampány idején egyébként Trump több alkalommal is kérte Moszkvát, hogy segítsen fellelni a többi Clinton-emailt is, ám később azt állította, nem gondolta komolyan a kérést.

Moszkva is cáfolja, hogy beleavatkozott volna az amerikai kampányba, s a WikiLeaks-alapító ausztrál újságíró, Julian Assange barátja, Craig Murray – Nagy-Britannia egykori üzbegisztáni nagykövete – is azt állítja, a CIA a levegőbe beszél. „Tudom, hogy ki volt a kiszivárogtató. Én találkoztam is azzal a személlyel, aki kiadta a dokumentumokat, s biztosíthatom Önt, hogy semmi köze az oroszokhoz. Egy belső személy volt, azaz nem meghekkelték a szervereket, hanem valaki bentről szivárogtatott ki dokumentumokat. Ez pedig nagy különbség” – idézte Murrayt a The Guardian című brit napilap.  

A Simpson család már rég megjósolta a Trump-győzelmet

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!