szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az olasz kormány nyomására Panama visszavonta a zászlaja alatt hajózó Aquarius működési engedélyét – állítja a hajót üzemeltető két segélyszervezet. Ez volt az utolsó civil hajó, amely életeket mentett a Földközi-tengeren.

Az SOS Mediterranée és az Orvosok Határok Nélkül (MSF) segélyszervezetek által működtetett Aquarius hajózási engedélyének a megvonását a panamai tengeri hatóság (PMA) azzal magyarázta, hogy a hajó tevékenysége politikai problémát okozott a panamai kormánynak.

A két szervezet szerint egyértelműen arról van szó, hogy a bevándorlás-ellenes olasz kormány gazdasági és politikai nyomást gyakorolt a panamai kormányra az engedély visszavonása érdekében. Így nők, gyerekek és férfiak százainak az élete került veszélybe.

Az év eleje óta több, mint 1250 ember lelte halálát a hullámsírban, miközben különböző lélekvesztőkön megpróbáltak az észak-afrikai partoktól Európába jutni. Az idén a menekültek tengeri átkelése háromszor veszélyesebb, mint 2015-ben volt – állapította meg a két szervezet. A kockázatos átkelés halálos áldozatainak a száma azonban valószínűleg sokkal magasabb, mivel számos halálesetet nem regisztrálnak például szemtanúk hiányában.

Karline Kleijer, az MSF egyik vezetője az európai vezetőket bírálta, hogy emberek élete árán a saját politikai érdekeiket egyengetik. Úgy vélte, miközben az európai vezetők az utóbbi két évben arról papolnak, hogy senkinek nem szabad meghalnia a tengeren, addig veszélyes politikát folytatnak, ami a földközi-tengeri és líbiai humanitárius válságot tovább mélyítette.

A két szervezet azt is közölte, hogy az EU által szponzorált líbiai parti őrség egyre nagyobb számban vesz fel menekülteket nemzetközi vizeken. De a szerencsétleneket nem biztonságos helyre szállítják – ahogy azt a nemzetközi jog megköveteli -, hanem visszaviszik őket a líbiai büntető táborokba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!