szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Trump azzal érvelt, hogy az Egyesült Államok az egyetlen ország, amely az alapján ad automatikusan állampolgárságot, hogy valaki a területén születik, de ez nem igaz.

Népszavazás Trumpról - 2018
Hivatalosan a képviselőház és a szenátus megújításáról, illetve megannyi kormányzói posztról szól a november 6-i amerikai félidei választás, az elemzők azonban egyetértenek abban, hogy ez nem más, mint egy népszavazás Donald Trump politikájáról. A HVG és a hvg.hu tudósítója a helyszínen követi az eseményeket.
Friss cikkek a témában

Donald Trump egy keddi interjú szerint beváltaná egyik választási ígéretét: azt közölte, hogy elnöki rendelettel tervezi megszüntetni a születés jogán automatikusan járó amerikai állampolgárság gyakorlatát. Az amerikai elnök az Axios hírportálnak adott interjújában kifejtette: tervét megvitatta a Fehér Ház jogi tanácsadójával, és már a megvalósítás részleteinek kidolgozásán munkálkodnak.

A várható elnöki rendelet értelmében az illegális bevándorló és nem amerikai állampolgár szülőktől az Egyesült Államok területén világra jött kisbabák nem kaphatnak állampolgárságot.

Mi vagyunk az egyetlen ország a világon, ahová valaki belép, gyereke születik és a baba az elkövetkező 85 évben az Egyesült Államok állampolgára, annak minden előnyével együtt

– fogalmazott Trump az interjúban. Hozzátette: "Ez nevetséges. Ennek véget kell vetni." A Trump nyilatkozatát a Twitteren idéző Associated Press később törölte a posztját, ugyanis nem igaz, hogy az Egyesült Államok lenne az egyetlen ország, amelynek a területén születők állampolgárságot kapnak, többek között például Kanadában is ilyen szabályok vannak érvényben, de a világon összesen mintegy 30 olyan ország van, ahol automatikusan jár a születés alapján az állampolgárság.

Donald Trump arról nem ejtett szót az interjúban, hogy mikor írná alá ezt az elnöki rendeletet. Az amerikai sajtóban megszólaltatott elemzők emlékeztettek arra: a születés jogán járó állampolgárságot az Egyesült Államok alkotmányának 14. kiegészítése teszi lehetővé, e gyakorlat megszüntetése tehát alkotmányellenes lenne. 

Donald Trump, aki régóta ígérte e gyakorlat megszüntetését, lényegében azoknak az érvelését tette magáévá, akik szerint az alkotmánykiegészítés nem vonatkozik azokra, akik nem jogszerűen vagy csak átmeneti időre szóló vízummal tartózkodnak az országban. 

A Politico című lap két jogászprofesszort is megkérdezett az elnök tervéről, és egyikük, a texasi Josh Blackman az amerikai legfelsőbb bíróság 1898-ban hozott döntésére hivatkozott, amely két kínai állampolgár Egyesült Államokban született gyermekéről mondta ki, hogy amerikai állampolgár.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!