Jóval kevesebben mászhatják meg a Mount Everestet idén, mint a korábbi években

A kínai hatóságok csak kevesebb mint 300 hegymászónak adnának ki engedélyt.

  • hvg.hu/MTI hvg.hu/MTI
Jóval kevesebben mászhatják meg a Mount Everestet idén, mint a korábbi években

Egyharmaddal csökkenteni akarja a Mount Everest (Csomolungma) északi oldalról való meghódítására törekvő hegymászók számát idén Kína, hogy csökkentse a környezetszennyezést a világ legmagasabb hegycsúcsának térségében. Idén kevesebb mint 300-ra korlátozzák a 8850 méteres hegycsúcs meghódítására kiadandó engedélyek számát a kínai hatóságok, amelyek csak a tavaszi szezonban engedélyezik a hegymászást az északi oldalról – adta hírül hétfőn a China Daily kínai napilap.

A kínai hatóságok tervezik a hegycsúcs megtisztítását is, ennek keretében most először nyílik lehetőség arra, hogy a nyolcezer méter feletti térségből lehozzák azon hegymászók földi maradványait, akik életüket vesztették csúcshódítás közben – idézte a napilap Njima Ceringet, a Kínai Hegymászócsapat vezetőjét.

A Mount Everest Kínában és Nepálban húzódik. Évente mintegy hatvanezer hegymászó és vezetőik keresik fel a hegy kínai területét. A Tibeti Autonóm Térség statisztikái szerint az elmúlt tíz évben több mint 300 hegymászó jutott fel a Csomolungmára az északi oldalról, a többi nyolcezer méter feletti hegycsúcsot mintegy 2300-an hódították meg.

Kínában nemrég új törvény lépett életbe a hegymászóturizmus, a tudományos kutatások és az építkezések szabályozásáról a Csomolungma Nemzeti Természetvédelmi Területen, amely egy 33 800 négyzetkilométeres térség. A kínai hatóságok szerint ez a világ egyik legsérülékenyebb ökoszisztémája. A terület magjában, amely a teljes térség egyharmadát teszi ki, semmilyen ipari tevékenység nem végezhető a környezet megóvása érdekében.

A térségben létrehoztak olyan állomásokat, ahol gyűjtik, újrahasznosítják, illetve megsemmisítik a hegymászók által hátrahagyott szemetet – alumínium konzervdobozokat, műanyag zacskókat, sátrakat, oxigénpalackokat és tűzhelyek tartozékait.