szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A tegnap tartott voksolás majdnem végleges eredményei alapján a Georgiai Álom párt marad hatalmon. Az ellenzék nem is meri el az eredményt, és demonstrációt szervez.

A kormánypárt nyerte meg a szombaton tartott grúziai parlamenti választásokat. A központi választási bizottság vasárnap közölte, hogy a szavazatok 99 százalékának feldolgozása alapján a kormányzó Georgiai Álom párt a voksok 48,07 százalékát, a legnagyobb ellenzéki párt, az Egyesült Nemzeti Mozgalom (UNM) pedig 27,12 százalékát kapta. Több ellenzéki pártnak is sikerült átlépni a parlamentbe jutáshoz szükséges 1 százalékos küszöböt.

Az ország leggazdagabb embere, a Bizdina Ivanisvili milliárdos üzletember által alapított Georgia Álom közölte, hogy elegendő szavazatot kapott ahhoz, hogy egyedül is kormányt alakíthasson. "Semmi kétség, hogy mi nyertünk" - mondta újságíróknak Irakli Kobahidze, a párt végrehajtó titkára. (A több mint 30 ellenzéki pártot tömörítő Egyesült Nemzeti Mozgalom még pénteken közölte, hogy nem lép koalícióra a kormánypárttal a választás után).

„Zsinórban harmadik alkalommal nyerjük meg a választást. Az országunk megbízható vezetőket akar, amilyenek mi vagyunk. A szavazók sokkal gyorsabban megtanultak differenciálni és értékelni, mint az európaiak, akiknek jóval több idő kell ehhez” – mondta Bidzina Ivanisvili

Az ellenzék nem ismeri el a választások eredményét, és állandó tiltakozó megmozdulásokat szervez. "Nem ismerjük el a választások eredményét, és új választások kiírását követeljük" - mondta Nika Melia, az UNM egyik vezetője. Az ellenzéki tiltakozás vasárnap kezdődött, egy hét múlva újabb megmozdulást terveznek és nem zárták ki az új parlament bojkottját sem.

Szavazatvásárlással, a választók és helyi megfigyelők megfélemlítésével, valamint a szavazatszámláláskor elkövetett erőszakos cselekményekkel vádolják a kormánypártot. A Georgiai Álom visszautasította a vádakat, bár elismerte, hogy volt néhány technikai rendellenesség a szavazás alatt.

Az EBESZ nemzetközi megfigyelői úgy ítéli meg, hogy a választásokon valódi verseny volt és általánosan betartották az alapvető szabadságjogokat. Vasárnap kiadott közleményében azonban az EBESZ elismerte, hogy érkeztek bejelentések, miszerint a kormánypárt és az állam nyomást gyakorolt a szavazókra, valamint negatív kampányról, ami "bizonyos tekintetben csökkentette a választásba vetett közbizalmat".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!