szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

A Brexit tette nemzetközileg ismertté az egykori francia minisztert, a a véget nem érő tárgyalásokon ő képviselte az Európai Uniót Nagy-Britanniával szemben. A 70 éves politikus már akkor jelezte: nem kíván nyugdíjba vonulni, hanem a francia politika csúcsára tör.

"Korlátozni akarom a bevándorlást, újra a munkát szeretném a társadalom központi értékévé tenni, irányítani kívánom a klímaváltozás elleni harcot, amely mindent megváltoztat" – hangsúlyozta Michel Barnier élő adásban a legnézettebb egyes csatornán Franciaországban. "Nehéz időket élünk, melyek sokat követelnek tőlünk. Olyan Franciaország elnöke szeretnék lenni, mely megbékélt önmagával. Azt szeretném, ha a világban respektálnák a franciákat és Franciaországot" – tette hozzá a politikus, aki ezzel hivatalosan is bejelentkezett a jövő évi államfőválasztásra hazájában.

Michel Barnier a negyedik jelölt a jobboldal előválasztási kampányában. A legesélyesebb jelölt, Xavier Bertrand nem hajlandó részt venni az előválasztáson. Nem véletlenül: a legutóbbi előválasztás során ugyanis kínos meglepetés érte a legesélyesebb jelöltet, Nicolas Sarkozyt. Franciaország exelnökét kiszavazták! A magyar származású francia politikus fiatalabb Michel Barnier-nél, de egyelőre nem ítéli reálisnak azt, hogy a Les Républicains párt, amely Charles de Gaulle elnök mozgalmának utóda, komoly esélyekkel vághatna neki az elnökválasztási harcnak jövő áprilisban. Nicolas Sarkozy kiváló kapcsolatot ápol az Élysée-palota mai lakójával, Emmanuel Macronnal, aki gyakran ki is kéri a tanácsait.

Macron elnöknek az volt a véleménye, hogy a britekkel meg kell fizettetni a kilépése árát, elriasztva a többi tagállamot attól, hogy kövessék a briteket. Michel Barnier viszont az uniós álláspontot képviselte, amelynek az volt a célja, hogy a kilépés után is megmaradjon a kapcsolat Londonnal. Michel Barnier érdemeit e tekintetben mind Brüsszelben, mind pedig Londonban elismerik. Más kérdés, hogy a francia szavazók számára ez mit jelent. Macron elnök nem véletlenül hangsúlyozza mind gyakrabban a francia nemzeti érdeket, hiszen fő vetélytársa az elnökválasztáson valószínűleg Marine Le Pen lesz. A szélsőjobboldali jelölt a vírusválság idején a háttérbe szorult, de az afganisztáni válság és a migránsprobléma újra megnövelheti a népszerűségét.

Barnier a jobboldal jokere. Legalábbis ezt állítják hívei – írja a Le Monde. "Kompetens, és össze tudja egyeztetni Franciaország érdekeit az Európai Unióval. Hatszáz szerződést tárgyalt meg az Európai Unió nevében" – hangsúlyozza Brigitte Kuster, aki a jobboldal egyik parlamenti képviselőjeként támogatja Michel Barnier jelöltségét. Egy másik híve Joe Bidenhez hasonlítja: "Egyesíteni tud egy megosztott országot. Éppúgy mint Joe Bidennek, Michel Barnier-nak is megvan a nemzetközi tapasztalata, amelyet el is lehet várni egy francia elnöktől" – mondja Daniel Fasquelle, Touquet-Paris-Plage polgármestere.

Ez a kisebbség – írja a Le Monde, amely rámutat arra, hogy a jobboldal többsége nem hisz Michel Barnier elnökválasztási esélyeiben. Azt tartják róla, hogy túlságosan is hasonló a politikai vonala, mint Emanuelle Macron köztársasági elnöké.

Barnier a nemzetközi színtéren profi és hiteles, de mindez az országon belül nem indítja meg az emberek képzeletét – nyilatkozta a jobboldal egy magát megnevezni nem kívánó fontos parlamenti képviselője a párizsi Le Monde-nak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!