szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Jönnek az oroszok.

Az iszlamista erőket épp a franciák űzték ki 2013-ban Maliból, amelynek korábban az északi részét elfoglalták. Maliban, az uniós Takuba-hadművelet keretében a franciák mellett más uniós katonák, sőt kanadaiak is jelen vannak - köztük magyarok is. Mindenki távozik. Jönnek az oroszok.

"A Takuba számára jelenleg nincsenek meg a működési feltételek. Ezért összehangoltan kivonják erőiket Mali területéről" - fogalmaz a közlemény, amely arra utal, hogy Mali kormányával immár oly rossz a viszony, hogy nincs mód a katonai együttműködésre.

Ez nem kudarc - magyarázta Macron elnök: "ha nem avatkozunk be 2013-ban, akkor mi lett volna Maliból?" Akkoriban a tuareg törzsek az iszlamista lázadókkal együttműködve átvették a hatalmat az ország északi részén, és előrenyomulásuk már a fővárost, Bamakót fenyegette. A gyors francia katonai akció kisöpörte az iszlamista lázadókat, akiknek vezetője felrobbantotta magát. Azóta is a francia csapatok, és a később hozzájuk csatlakozó szövetségesek biztosították az észak-afrikai ország rendjét és garantálták biztonságát. Aztán két puccs következett gyors egymás utánban, és a kapcsolat nagyon megromlott Párizs és Mali kormányzata között. A mostani hatalom jó kapcsolatokat ápol Moszkvával.

Kivonulás

Augusztust jelölte meg távozási dátumként a francia vezérkar, amelynek 2400 katonát és jelentős mennyiségű hadfelszerelést kell elszállítani. Ezenkívül fel kell számolni három támaszpontot is. Semmit sem akarnak hátrahagyni, mert egyáltalán nem bíznak Mali mostani rendszerében.

Mali nemrég kiutasította Franciaország nagykövetét, hogy teljessé tegye a szakítást. Franciaország az iszlamista terrorizmus elleni harc székhelyét Maliból Nigerbe helyezi át - közölte Macron francia elnök.

Az oroszok már a spájzban vannak

Macron azt is elmondta, hogy "a katonai vezetés Bamakóban együttműködik a Wagner-csoportot, amely üzleti érdekeket védelmez." A Wagner-csoport Putyin zsoldosainak elnevezése, Afrikában sok országban jelen vannak például Líbiában vagy a Közép Afrikai Köztársaságban. Az elmúlt évben Maliban is megjelentek, ezt nemcsak Franciaország, de az Európai Unió is elítélte.

A Wagner hadsereg először 2014-ben került be a hírekbe amikor Ukrajna keleti részén a szakadár tartományokban katonai akciókat hajtott végre. Jevgenyij Prigozsin , Putyin "szakácsa" szervezte meg a magánhadsereget leszerelt elit katonákból, akik a világ minden részén szerepet vállalnak - jó pénzét.

Így működik a Wagner csoport, Putyin szakácsának titkos hadserege

Igencsak kellemetlen, ha egy hivatalosan nem is létező zsoldoscsapat egyik fegyelmezetlen tagja elhagyja tabletjét, amelyen egyebek mellett kínos pontossággal vannak feltüntetve a lakónegyedekben elhelyezett gyalogsági és egyéb aknák telepítési helyei. Most ezt történt az orosz Wagner csoporttal, amely annak ellenére, hogy nem is létezik, egyre több forró övezetben van jelen: egyebek mellett Közép-Afrikában, Líbiában és Szíriában is.

Az Európai Unió felmérte nemrég az oroszok nyomulását Afrikában, és azt találta, hogy "stratégiai vetélytársaink egyre nagyobb szerepet játszanak a Száhel-övezettől a Horn-fokig". Az EUobserver utal arra is, hogy az orosz érdeklődés leginkább Afrika ásványi kincseinek szól: Oroszországban képzett geológusok kutatásait védelmezi a Wagner hadsereg Maliban - ahogy erre Macron francia elnök is célzott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!