szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A város polgármestere szerint nagyon súlyos ostrom alatt van a város. Mariupolban nincs már áram-, víz, és mobiltelefon-szolgáltatás. Sokan az utcán rakott tüzeknél melegednének, de ott meg ki vannak téve a rakéták és bombák fenyegetésének.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Folyamatosak és kiszámíthatatlanok a tüzérségi támadások az ukrajnai Mariupolban, amelyet gyakorlatilag ostromzár alá vett az orosz hadsereg. A 450 ezer lakosú város elleni támadás annak ellenére sem csillapodott szombaton, hogy az ukrán és orosz tárgyaló felek korábban megállapodtak egy humanitárius folyosó megnyitásában, hogy a polgári lakosság el tudjon menekülni.

A helyi beszámolók szerint a városban nincs már áram és vízszolgáltatás, nincs internet, sem mobilszolgáltatás. A New York Times videójában megszólaltatott egyik helyi nő arról beszélt, hogy

folyamatosan és kiszámíthatatlanul csapódnak be a tüzérségi lövedékek és rakéták.

Eközben hideg van, az emberek közül sokan az utcán rakott tüzeknél próbálnak melegedni,

de itt meg bármelyik pillanatban felrobbanhat mellettük egy rakéta.

Hasonlóan nyilatkozott a BBC-nek egy helyi férfi, aki szerint szombaton napközben 3-5 percenként lehetett hallani a lövedékek, rakéták becsapódását. Kiégett egy piac és a városközpontban található nagy bevásárlóközpont is.

Földre fekvő emberek egy helyi kórházaban tüzérségi támadás idején
MTI/AP/Jevhen Maloletka

A Donyeck megyei ukrán rendőrparancsnok arról beszélt a New York Times videójában, hogy a város egy humanitárius katasztrófa küszöbén áll. Áram és mobilszolgáltatás híján nem lehet értesíteni a mentőket és a katasztrófavédelmet, az utak pedig tele vannak lövedékek repeszeivel, így nehéz a járművekkel is közlekedni.

Katasztrofális helyzetre figyelmeztetett az Orvosok Határok Nélkül is, amely azonnal tűzszünetet szorgalmaz, hogy az emberek el tudjanak menekülni.

A városból egyre másra érkeznek a drámai történetek. Az AP egy sérült kisfiú esetéről számolt be, akit hiába vittek be fiatal szülei még pénteken a kórházba, az orvosok mobiltelefonok ledlámpáival tudták csak megvizsgálni, és hiába igyekeztek, már nem voltak képesek megmenteni.

A fiú édesanyja és barátja egymásra borulva sírt

– írta a Guardian.

Futva érkeztek a szülők
MTI/AP/Jevhen Maloletka

Csellel vádolják Putyint

Eközben a brit védelmi minisztérium azzal vádolta meg Vlagyimir Putyint, hogy cselből egyezett bele a tűzsszünetbe Mariupolnál és a tőle 50 kilométerre északabbra fekvő Volnovahánál, azért, hogy az orosz csapatok rendezhessék soraikat egy új offenzíva előtt.

Moszkva szombat hajnalban jelentette be, hogy reggel tűzszünet lép életbe annak érdekében, hogy a két város polgári lakossága elhagyhassa a térséget. Az ukrán kormány azonban azt közölte, hogy az orosz erők nem tartják be a tűzszünetet a városból kivezető folyosó teljes hosszán, ezért a műveletet elhalasztják.

Felfüggesztették az evakuációt Mariupolból, mert nem áll le teljesen a bombázás

A város köré blokádot vont az orosz haderő. A polgármester szerint fontos lenne egy tűzszünet, hogy legalább az alapvető infrastruktúrát helyreállíthassák és a civilek kimenekülhessenek.

Az ukrán helyi hatóságok ezért visszarendelték a várost elhagyni szándékozó embereket az óvohelyekre. Az evakuálást ellenőrző vöröskereszt azt közölte, hogy folyamatos párbeszédet folytatnak a konfliktusban érintettekkel a civilek biztonságos kijutásáról, de a mariupoli történésekről szombaton érkezett felvételek "szívszaggatóak".

Moszkva eközben azzal vádolta az ukránokat, hogy szándékosan nem engedik az embereket szabadon távozni. Az Independent által idézett brit védelmi minisztériumi illetékesek szerint az oroszok ezzel csak a várható polgári áldozatok miatti felelősséget igyekeznek áthárítani ellenfelükre.

Mariupolból a városvezetés 200 ezer ember távozásával számolt.

Fokozzák a támadást

Szombaton aztán fokozni is kezdte a város elleni támadást az orosz hadsereg. Igor Konasenkov vezérőrnagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője videóüzenetben jelezte, hogy csapataik ismét támadásba lendültek a városnál.

Az AP idézte az egyik ukrán televíziónak nyilatkozó helyi polgármestert, Vagyim Bojcsenkót, aki szombat este arról beszélt, hogy

a város nagyon-nagyon súlyos ostrom alatt áll. Könyörtelenül zajlik a tüzérségi támadás, már, repülők is bombázzák a lakóépületeket.

Mariupolt hatodik napja támadják az orosz egységek. A cél a város elfoglalásával, hogy közvetlen szárazföldi összeköttetést teremtsenek Oroszország és a 2014-ben általa bekebelezett Krím-félsziget között, illetve elvágják Ukrajnát az Azovi-tengertől.

Az orosz-ukrán háborúról szóló legfrissebb cikkeinket erre találja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!