szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A határ orosz oldalán gyűlekezik 40-re emelkedett az egyenként 600-1000 fős zászlóaljak száma. Donbasz elfoglalására készülhetnek, ádáz küzdelem várható.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Több ezer katonát vezényelt az orosz haderő az észak-kelet Ukrajnában található Harkiv közelébe - közölte helyi idő szerint péntek éjjel az amerikai védelmi minisztérium. A Pentagon szerint harmincról negyvenre emelkedett a városhoz közeli orosz határ túloldalán, Belgorod mellett állomásozó zászlóaljak száma. Az erősítés pontos létszámát nem közölték, de jelezték, hogy egy-egy ilyen egység rendszerint 600-1000 katonából áll.

A Pentagon egyik illetékese szerint az orosz csapatösszevonás célja a kelet-ukrajnai Donbasz térségének elfoglalása. A jelek szerint Oroszország 60 ezer katona mozgósítására készül – mondta, és arról is beszélt, hogy ádáz küzdelemre lehet számítani, mert az évek óta Donbaszban zajló konfliktus miatt az ukrán és az orosz haderő is jól ismeri a terepet.

Késhegyre menő harc lesz. Ez nagyon ronda és véres is lehet

- idézték a neve mellőzését kérő védelmi minisztériumi tisztviselőt.

John Kirby, a Pentagon szóvivője korábban arról beszélt, hogy Moszkva tartalékosok tízezreit mozgósítja annak érdekében, hogy az Ukrajna északi részén elszenvedett veszteségeket követően megerősítse erőit.

Oroszország február 24-én rohanta le Ukrajnát, részben azzal az ürüggyel, hogy miután elismerte az orosz támogatással létrehozott, kelet-ukrajnai szakadár "népköztársaságok" függetlenségét, és azok segítséget kértek. Vlagyimir Putyin orosz elnök akkor azt mondta, a "különleges katonai művelet" célja Ukrajna demilitarizálása és "nácitlanítása".

Címlapi képünkön tüzérségi tűz Harkivban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Németh András Világ

Hol tart most Putyin ukrajnai háborúja? – kérdések és válaszok

Több mint negyven napja tart Oroszország Ukrajna elleni agressziója és úgy tűnik, Moszkva egyre durvább eszközökhöz nyúl céljai elérése érdekében. A sokszor egymásnak ellentmondó információk alapján nehéz világosan látni, mi történik a valódi, illetve a virtuális harctereken. Néhány kérdés és válasz talán segíthet a válság okainak és lehetséges következményeinek feltárásában. Követtek-e el tömeggyilkosságokat az orosz katonák, hol húzódnak a frontvonalak, mi kell a békéhez és becsapták-e Putyint – csak néhány a kérdések közül.

hvg.hu Világ

Zelenszkij szerint Mariupolban minden utcában az van, mint Bucsában, Japán is szankciókat jelentett be – percről percre a háborúról

Az ukrán elnök szörnyű állapotokról számolt be Borodjankából, az EU után Japán is az Oroszországból származó szén importjának csökkentését jelentette be. Ausztrália elküldte az első három páncélozott járművet Ukrajnába, az Egyesült államok hajóépítő céget szankcionál. Kövesse velünk a háború eseményeit.