szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mariupolon keresztül vonulnak a Herszonnál harcoló orosz csapatok megerősítésére küldött erők, a szakadárok múlt heti állításai ellenére továbbra sem tudták az oroszok bevenni a donbaszi Sziverszket.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Putyin: Nem fogják vissza a szankciók az ország fejlődését

Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint lehetetlen elzárni Oroszországot a világ többi részétől.

A Reuters szerint azt mondta,

a nyugati országok által bevezetett szankciók nem fogják visszaforgatni az órát Oroszország fejlődésében.

A háború kezdete óta bevezetett szankciók miatt Oroszország nem jut hozzá elektronikai termékekhez, félvezetőkhöz és repülőgép-alkatrészekhez sem.

„Nyilvánvaló, hogy ez hatalmas kihívás országunk számára, de nem fogjuk feladni, és nem fogunk a zűrzavaros állapotban maradni, vagy – ahogy egyes „jóakaróink” jósolják – évtizedekkel visszaesni” – mondta egy videókonferencián. (The Guardian)

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

Szijjártó megelőző szándékkal fenyegetett a vétóval

Két ügyben is előre jelezte a magyar kormány, hogy ha ezekben a témákban uniós javaslat készül, azt meg fogják vétózni. Közben a fegyverszállítások ügyében folytatódik a farizeus álláspont fenntartása: a kormány inkább pénzügyi támogatást ad az Ukrajnának szánt fegyverek vásárlására, ő maga nem vesz fegyvert.

További részletek itt.

Lehet, hogy mégsem rúgta ki Zelenszkij a főkémét és a főügyészét

Némi zavar támadt az ukrán vezetés kommunikációjában.

Lehet, hogy mégsem rúgta ki Zelenszkij a főkémét és a főügyészét

Némi zavar támadt az ukrán vezetés kommunikációjában.

Rácz András: Miért gondolja bárki, hogy a szankciók jobban fájnak Európának, mint Oroszországnak?

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos munkatársa szerint az eddigi adatok éppen azt támasztják alá, hogy az orosz gazdaságot érzékenyebben érintik a szankciók, mint az európait.

Rácz András: Miért gondolja bárki, hogy a szankciók jobban fájnak Európának mint Oroszországnak?

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos munkatársa szerint az eddigi adatok éppen azt támasztják alá, hogy az orosz gazdaságot érzékenyebben érintik a szankciók, mint az európait.

Borrell: Nem volt tévedés a szankciók bevezetése

Az Oroszország elleni szankciók mellett állt ki Josep Borrell az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn, az uniós tagállamok külügyminisztereinek brüsszeli tanácskozására érkezve. „Néhány uniós tagország vezetője azt állítja, hogy tévedés volt az Oroszország elleni szankciók bevezetése, én nem így vélem, szerintem ez a helyes út, ezt kell folytatni” – jelentette ki. Borrell elmondta: „biztosítani kell, hogy a szankciók hatékonyak legyenek, mert nagy vita megy arról, hogy a szankciók jobban érintik-e Európát, mint Oroszországot. Néhány uniós tagország vezetője azt is állítja, hogy az orosz olajimport tilalma növeli az olaj árát, érveiket viszont számokkal kellene alátámasztaniuk. Nézzenek meg egy árgrafikont, látni fogják, hogy az olaj ára a tilalom óta ugyanazon a szinten van, mint a háború előtt. A háború kezdetekor nőtt, majd a tilalom hatására csökkeni kezdett” – hangoztatta.

Mint mondta, a szankciók már éreztetik hatásukat Oroszországban, ezt mutatják az csökkenő orosz termelési adatok. „Most még stratégiai türelemre van szükség, és arra hogy minél hatékonyabban végrehajtsuk a szankciókat” – tette hozzá. A főképviselő szerint a Kreml fegyverként használja a gázt az EU ellen, több esetben már csökkentik a gázellátást. „Mindenki tudja, hogy az energiaellátás veszélyben van, de az Európai Bizottság ezen a héten egy olyan tervet javasol, amely lehetővé teszi számunkra, hogy minden lehetséges helyzettel szembenézzünk” – jelentette ki.

Hétfői tanácskozásukon az uniós külügyminiszterek a többi között az Európai Bizottság múlt pénteken bemutatott, az orosz arany importtilalmára vonatkozó javaslatát tárgyalják meg. A testület pénteken kezdeményezte a kettős felhasználású technológiára vonatkozó exportellenőrzés megerősítését és az uniós eszközbefagyasztásra vonatkozó jelentéstételi kötelezettség szigorítását is.

(MTI)

A H&M felszámolja oroszországi vállalkozását

A svéd H&M csoport, a világ második legnagyobb divatáru-kiskereskedelmi lánca megkezdi oroszországi üzleti tevékenységének felszámolását a „jelenlegi működési problémák és a jövő kiszámíthatatlansága miatt”. A cég március 2-án függesztette fel értékesítését Oroszországban az Ukrajna ellen indított orosz háború miatt. A H&M hétfői közleményében egyebek között az szerepelt, hogy „alapos értékelést követően lehetetlennek tartottuk az Oroszországban folytatott üzleti tevékenység folytatását a jelenlegi helyzetben”.

A cég bejelentette továbbá, hogy korlátozott időre újranyitja oroszországi üzleteit, hogy eladja a megmaradt árukészletet. A H&M számításai szerint a felszámolással kapcsolatos költségek mintegy 2 milliárd svéd koronát (190 millió dollárt) tesznek ki, ami a vállalat folyó harmadik negyedévi pénzügyi kimutatásaiban jelentkezik. A H&M hatodik legnagyobb piaca volt a tavalyi utolsó negyedévben Oroszország, ahonnan bevételeinek 4 százaléka származott.

A H&M 2009 óta volt jelen Oroszországban, ahol több mint 150 üzletet nyitott.

(MTI)

Medvegyev már a végítélet napjával fenyegetőzik

A volt államfő akkor szabadítaná el az apokalipszist, ha megtámadnák a Krímet.

Medvegyev már a végítélet napjával fenyegetőzik

A volt államfő akkor szabadítaná el az apokalipszist, ha megtámadnák a Krímet.

A Wagner orosz zsoldoscég már fegyenceket is felfogad

A cég vezetője, Jevgenyij Prigozsin nemrég kapta meg Oroszország legrangosabb katonai kitüntetését.

A Wagner orosz zsoldoscég már fegyenceket is felfogad

A cég vezetője, Jevgenyij Prigozsin nem rég kapta meg Oroszország legrangosabb katonai kitüntetését.

ORFK: 13 078-an érkeztek Ukrajnából vasárnap

Az ukrán–magyar határszakaszon 6080-an léptek be vasárnap Magyarországra, a román–magyar határszakaszon belépők közül pedig 6998-an nyilatkoztak úgy, hogy Ukrajnából érkeztek – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) hétfőn az MTI-vel. A beléptetettek közül a rendőrség 321 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Nekik fel kell keresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzéséért – írták.

Vonattal 110 ember – köztük 45 gyermek – érkezett vasárnap az ukrajnai háború elől menekülve Budapestre – tudatta az ORFK. A Budapesti Rendőr-főkapitányság azt közölte a police.hu oldalon, hogy a Készenléti Rendőrséggel segíti az Ukrajnából vonattal érkező menekülteket. A feladatokban támogatást nyújt a Budapesti Polgárőr Szövetség is.

Folyamatosan tartják a kapcsolatot az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság, a Magyar Államvasutak Zrt., a Budapesti Közlekedési Központ, a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság, Budapest Főváros Kormányhivatala, valamint a segélyszervezetek munkatársaival – olvasható a közleményben.

(MTI)

Elakadt a Sziverszk elleni orosz támadás

Az ukrán hadsereg szerint az orosz erők folytatják erőfeszítéseiket a donyecki védelmi állásaik felszámolására, a közvetlen prioritásuk Sziverszk városa.

Az ellenség továbbra is arra összpontosítja fő erőfeszítéseit, hogy megpróbálja megszerezni az ellenőrzést Sziverszk város felett, és előrenyomulni Bahmut irányába – közölte vasárnap a fegyveres erők vezérkara. Miután a múlt hónapban kivonultak Liszicsanszk városából, az ukránok a jelek szerint – a túlerőben lévő orosz tűzerő ellenére – kitartóan védik a nyugatabbra fekvő területeket.

A múlt héten a szakadár donyecki „népköztársaság” vezetése azt állította, hogy elfoglalták Sziverszket, de a nyugati hírszerzés értékelése szerint a város még mindig az ukránok kezén van. A vezérkar vasárnap közölte, hogy az oroszok egy újabb, Sziverszk felé irányuló áttörési kísérletét hiúsították meg Hrihorivka közelében.

A vezérkar közölte, hogy több települést is lőttek Bahmuttól délre, míg a frontvonaltól távolabbi városokat rakéta- és légicsapások érték.

(CNN)

1 2 3
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!