szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az orosz elnök nagyszabású beszédet tart a Valdaj nemzetközi vitaklub ülésén. Szerinte a Nyugat szítja a háborút, ő pedig folyamatosan az Ukrajnában elesett katonáikra gondol.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az Egyesült Államok a tulajdon dominanciájának megőrzésén kívül nem tud mást felkínálni a világnak – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a Valdaj nemzetközi vitaklub csütörtöki moszkvai plenáris ülésén.

Leszögezte, hogy soha senki nem diktálhat Oroszországnak abban, hogy milyen társadalmat építsen. Nehezményezte, hogy a Nyugat – meglátása szerint – megpróbálja feltartóztatni a többi civilizáció fejlődését, a saját világnézetét pedig univerzálisnak tartja, amelyet az egész világnak kötelessége elfogadni.

Azzal vádolta a Nyugatot, hogy az eszkalációra törekszik, bár ebben szerinte nincs újdonság. „Ők szítják az ukrajnai háborút, szervezik a politikusokat Tajvanra, destabilizálják a világ élelmiszer- és energiapiacait” – mondta, majd a Nyugatot veszélyes játékkal vádolta meg, amiben a tét a világ uralma. De ez a játék veszélyes, piszkos és véres – mondta.

Putyin azzal is megvádolta a nyugati országokat, hogy gazdasági szankciókat és színes forradalmakat alkalmaz riválisai ellen. Mindezt szerinte azért, mert nem tud tisztességesen versenyezni Ázsia növekvő gazdasági és politikai erejével. Ezután kijelentette, Oroszország nem törekszik hegemóniára, hanem fenntartja a jogot a fejlődésre.

Az orosz elnök szerint a Nyugat elutasította Oroszországnak azt a kísérletét, hogy az Egyesült Államokkal és a NATO-val jó kapcsolata legyen, mert arra törekedett, hogy Oroszországot sebezhetővé tegye.

A Nyugat bírálata után eljutott Putyin az ukrajnai háborúig. Azt mondta, folyamatosan az Ukrajnában elesett orosz katonákra gondol, de szerinte nem volt más választása, mint hogy elindítsa az általuk csak „különleges katonai műveletnek” nevezett akciót. Úgy folytatta, hogy a világ a második világháború óta a legveszélyesebb évtizeddel néz szembe.

Visszaérve Ukrajnára azt mondta, a donbaszi régió nem maradt volna fent, ha Oroszország nem avatkozik közbe. Utána azt állította, hogy Oroszország soha nem beszélt nukleáris fegyverek bevetéséről, majd rátért a hét orosz vádjára: Kijev rendelkezik a technológiával egy „piszkos bomba” létrehozásához és felrobbantásához Ukrajnában.

Putyin ezután kijelentette, hogy Oroszország katonai doktrínája csak védelmi célokra engedi meg az országnak a nukleáris fegyverek használatát, és visszautasította, hogy fontolgatnák azok bevetését Ukrajnában.

Az orosz elnök szerint készek újraindítani a tárgyalásokat az Egyesült Államokkal a nukleáris fegyverzetellenőrzésről, de Washingtontól nem kaptak választ a javaslataikra.

A gazdasági szankciók jöttek a beszédében és arról beszélt, hogy túljutottak a zavarok csúcsán. Azt mondta, az orosz gazdaság „összeomlasztására” irányuló nyugati kísérletek kudarcot vallottak, a gazdaság alkalmazkodott az új helyzethez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!