szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Félidős választást tartottak az Egyesült Államokban, amelynek során a képviselőház összes tagjáról és a szenátus tagjainak harmadáról döntöttek az amerikaiak. Az előrejelzések szerint az előbbiben várhatóan többségbe kerülnek a republikánusok, az utóbbiban pedig nagyon szorosan alakulhat a verseny. Kövesse velünk az eredményeket!

Most érkezett

Nem úgy alakulnak a dolgok, ahogy a republikánusok várták

A szenátusi és a képviselőházi versenyt is be kellett volna húzniuk mostanra a republikánusoknak a földindulásszerű győzelemhez. Az előbbiben azonban fej fej mellett haladnak a demokratákkal, és elvesztették a kulcsállam Pennsylvaniát, az utóbbiban pedig, bár valószínű, még nem borítékolható a győzelmük. Az biztos: Donald Trumpnak párton belül is lesz egy nagy meccse 2024 előtt.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Először választottak nőt New York állam kormányzójának

New York államban a tavaly hivatalba lépett demokrata kormányzó, Kathy Hochul nyert. A politikus Manhattanben, támogatói előtt győztesnek nyilvánította magát, miután a szavazatok többségét összesítették.

A New York-iak elutasították, hogy visszaforduljanak a fejlődésből – jelentette ki. Szavait támogatóinak címezve kijelentette, hogy hangosan és világosan hallatták hangjukat, majd rámutatott: a győzelemmel ő New York állam első megválasztott kormányzónője.

A politikus tavaly augusztusig az állam helyettes kormányzója volt. Elődje, a szexuális zaklatással vádolt Andrew Cuomo lemondása után vette át a kormányzói tisztséget.

Beszédében azt ígérte, hogy első teljes négyéves kormányzói ciklusában elsősorban a lakáshiány kezelésén és a közbiztonság javításán fog dolgozni.

Republikánus kihívója, Lee Zeldin programjának egyik fő eleme a New Yorkban államban és mindenekelőtt New York városában drámai mértékben romló közbiztonság volt.

A leadott voksok nagyjából 90 százalékának összesítése után Kathy Hochul a szavazatok majdnem 53 százalékával rendelkezett, míg Lee Zeldin mintegy 47 százalékkal.

Második forduló jöhet az egyik csatatérállamban

Vezető választási illetékesek szerint Georgiában most nem fog eldőlni a szenátor személye, ezért második fordulót kell szervezni. Erre az állam törvényei szerint akkor van szükség, ha egyik jelölt sem kap többet a voksok 50 százalékánál.

A második fordulót decemberben tartják majd, és a két legtöbb szavazatot szerzett induló vesz rajta részt: a jelenlegi szenátor, a demokrata párti Raphael Warnock és a korábbi amerikaifocista, a Donald Trump támogatását élvező Herschel Walker.

Herschel Walker

96 százalékos feldolgozottságnál Warnock 49,1 százalékon áll, Walker pedig 48,8-on.

Raphael Warnock

Georgia csatatérállamnak számít, az ottani eredmény kulcsfontosságú abból a szempontból, hogy a demokraták vagy a republikánusok kerülnek-e többségbe a szenátusban.

Még négy államban zajlik a verseny a szenátusi helyekért

Arizonában meglehetősen lassan zajlik a szavazatszámlálás, mostanáig a voksok 56 százalékát összesítették. A demokrata párti Mark Kelly vezet (56,3%) Blake Masters előtt (41,4).

Georgiában átvette a vezetést a demokrata Raphael Warnock, de minimális az előnye: rá 1,929,356 (49,1%) szavazat érkezett, republikánus ellenfelére pedig 1,917,737 (48,8).

Nevadában 65 százalékos a feldolgozottság, és egyelőre a demokrata Catherine Cortez Masto kapta a szavazatok többségét (50%). Adam Laxalt, a republikánus jelölt 47,1 százalékon áll.

Wisconsinban az előrejelzések alapján jelentős előnyre számíthatott Ron Johnson republikánus szenátor, a voksok 93 százalékos feldolgozottságánál azonban csak 1,5 százalékkal vezet Mandela Barnes előtt.

Ron DeSantis: Florida nem fog behódolni a „woke tömegnek”

A szabadság győzelmeként és a woke ideológia vereségeként értékelte győzelmét az amerikai választásokon Ron DeSantis, Florida nagy fölénnyel újraválasztott republikánus kormányzója.

A konzervatív politikus kedd éjszakai győzelmi beszédében támogatói előtt kijelentette, hogy átírta Florida politikai térképét, amivel arra utalt, hogy az állam hagyományosan demokrata többségű megyéiben – mint Miami-Dade és Palm Beach – is fölényesen győzni tudott.

Ahogy fogalmazott, szembenézett a feladatokkal, nem hátrált meg, a meggyőződései vezérelték, és vette a bátorságot ahhoz, hogy vezesse az államot. Négy évi kormányzása után az emberek ítéletet mondtak, és a szabadság itt marad – jelentette ki. Hozzátette, hogy harcolni fognak a „woke” ellen a törvényhozásban, az iskolákban, a vállalatokban, és soha nem hódolnak be a „woke csőcseléknek”.

Florida államban a szavazatok 59 százalékával győzött DeSantis demokrata párti kihívójával, Charlie Cristtel szemben, aki 39 százalékot ért el. Négy évvel ezelőtt Ron DeSantis alig 1 százalékpontos fölénnyel lett első alkalommal kormányzó.

Így állunk most

A CNN szerint a 435 képviselőházi hely közül mostanáig 195-öt szereztek meg a republikánusok, a demokraták pedig 174-et. A többséghez 218 mandátum megszerzésére van szükség.

A csatorna azt közölte, hogy a republikánusok 8 olyan helyen tudtak győzni, ahol mostanáig demokrata párti volt a képviselő, a demokraták pedig 3 republikánus politikustól szerezték meg a helyét.

Az AP hírügynökség szerint a republikánusok mostanáig 197 képviselőházi helyet tudhatnak magukénak, a demokraták pedig 167-et.

Ugyanezt az adatot közli a Fox News hírcsatorna is.

A szenátusi helyek megoszlása mindhárom forrás szerint 48-48. (A felsőház tagjai közül most csak 35-ről szavaztak az amerikaiak. Ott eddig 50-50 volt az állás, így a republikánusoknak mindössze egy helyet kellene elcsenniük a demokratáktól ahhoz, hogy többségbe kerüljenek.)

Afroamerikai kormányzója lesz Marylandnek

Marylandben történelmet írt Wes Moore: ő lesz az állam első afroamerikai kormányzója, miután legyőzte a republikánus Dan Coxot.

Nem csak Maryland számára jelentős ez az eredmény: Moore eddig mindössze a harmadik fekete amerikai, aki kormányzó lehet. Az első, akit megválasztottak – 1989-ben –, Douglas Wilder volt, aki Virginiát vezethette. 2006-ban pedig Massachusettsben nyert Deval Patrick.

Pelosi üdvözölte az eredményeket

Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata párti elnöke közleményben üdvözölte pártja választási eredményeit.

Azt írta, hogy bár több verseny nagyon szorosan alakuk, világos, hogy a képviselőház demokrata párti tagjai és jelöltjei országszerte jelentősen jobban szerepelnek a vártnál.

Azt is hangsúlyozta, hogy minden egyes szavazatot meg kell számolni.

Wisconsinban marad a demokrata kormányzó

A CNN szerint Wisconsinban újraválasztották Tony Evers demokrata párti kormányzót, akinek a Donald Trump által is támogatott Tim Michels volt a republikánus kihívója.

A csatorna szerint Evers elsősorban azzal támadta a kormányzót, hogy nem lép fel elég erőteljesen a bűnözés ellen.

Az államban szenátort is választanak, nagyon szoros a verseny. A voksok 93 százalékának feldolgozása után a republikánus Ron Johnson vezet (50,7%) a demokrata Mandela Barnes előtt (49,1%).

„Ez nem republikánus hullám, az egyszer biztos”

A csordogáló eredmények láttán egyre biztosabb, hogy elmarad a nagy republikánus előretörés a félidős szenátusi és képviselőházi választáson. Ezt az NBC-nek Lindsey Graham dél-karolinai republikánus szenátor így foglalta össze: „Ez határozottan nem republikánus hullám, az egyszer biztos.”

A szakértői elemzések is ezt támasztják alá. A FiveThirtyEight például azt írta: világos, hogy nem a republikánusok akarata szerint alakulnak a választások.

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!