szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kínai kormány szerint mindenből van elég, de „nyitottak az együttműködés erősítésére”.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az Európai Unió térítésmentesen koronavírus-fertőzés elleni vakcinákat ajánlott fel Kínának, ahol elszabadult a járvány az addigi zéró Covid-szabályok enyhítését követően. A hírről beszámoló Reuters azt írta: nem tudni, mennyi oltóanyagot adna az EU az ázsiai országnak, amely egyelőre nem reagált a felajánlásra.

Az Európai Bizottság szóvivőjének tájékoztatása szerint az egészségügyért felelős biztos, Sztella Kiriakídisz vette fel a kapcsolatot kínai kollégáival, és közegészségügyi tanácsokat, illetve a különféle vírusvariánsokra kifejlesztett vakcinákat kínált fel nekik.

A Reuters megkeresésére a kínai külügyminisztérium szóvivője azt közölte, hogy országában az oltottsági arány és a betegellátás kapacitása folyamatosan növekszik, az ehhez szükséges készletek pedig megfelelőek. Hozzátette ugyanakkor, hogy Kína nyitott „a szolidaritás és az együttműködés erősítésére a nemzetközi közösséggel”, hogy hatékonyabban tudjon szembeszállni a járvány okozta kihívásokkal, bár „bárkinek, aki be akarja oltatni magát, teljesíteni tudja az igényét”.

Kína egészen mostanáig ragaszkodott ahhoz, hogy csak helyben fejlesztett és gyártott, inaktivált vírust tartalmazó vakcinákat használjon.

Az uniós egészségügyi szakértők kedden találkoznak, hogy megvitassák a kínai helyzetet, a tagállamok képviselői pedig szerdán hozhatnak döntést arról, hogy milyen egységes lépéseket tegyenek a Kínából érkező utasokkal szemben.

Sötétben tapogatóznak, akik a kínai járványt próbálják modellezni, de elég rosszak a kilátások

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!